25 Şubat 2012 Cumartesi

80 Günde Dünya Turu Kitap Özeti ve Kahramanları

80 Günde Devri Alem
Jules Verne

Seksen Günde Devr-i Âlem, 1872 yılında Jules Verne’nin yazdığı bir kitaptır.

Kitabın özeti:

Bay Fogg İngiltere’de sessiz ve kimsesiz hayat süren varlıklı biridir. Tek eğlencesi şehir kulübünde biriç oynamaktır. Bir ara Londra Bankası’ndan yüklü bir miktarda para çalınır. Bay Fogg oyun arkadaşları ile hırsızlık olayını tartışırken, tartışma bir iddiaya dönüşür, iddiaya göre; Bay Fogg dünyayı seksen günde dolaşacaktır.

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkansız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de hava yolu kullanmaksızın, önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmaksızın.

Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkansız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur. Yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrayacak, kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk edeceklerdir. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşecektir.

Dünya edebiyatının çağını en iyi gözlemleyen yazarlarından biri olan Jules Verne, bu kitabında zamanımıza ondokuzuncu yüzyıldan bir selam veriyor.

12 yorum:

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. ya yürü git manyak

  YanıtlaSil
 3. küfür etmeyin

  YanıtlaSil
 4. hani mk kişileri nerde

  YanıtlaSil
 5. saol kardeşimm çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. LEN BUMU ÖZET

  YanıtlaSil
 7. çok kısa benim istediğim 1-2 sayfa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen ben de uzun istiyorum uzununu hangi itede bulabiliriz

   Sil
  2. yanlış yazdım uzununu hangi sitede bulabiliriz

   Sil
 8. amq hoca yarına istiyo bunu yazarsam yarrağı yerim

  YanıtlaSil

Lütfen Adınızı Ve Soyadınızı Yazınız..