29 Aralık 2011 Perşembe

kalbin sağlıklı olabilmesi için

kalbin sağlıklı olabilmesi için

Kalp hastalıkları, grip soğuk algınlığı gibi kısa süreli ve tedavisi kolay hastalık türlerinden değildir, dolayısıyla insan sağlığı için kalp sağlığı ve egzersizlerinin önemi hakkında bu yazımızda sizlere önemli bilgiler sunacağız..Kalp hastalıkları uzun zaman hareketsiz kalan kişilerde görülen bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar, çünkü kalbin sağlıklı olması için günlük hayatta hareketli olmak gerekir. Bununda en etkili yolu rahatsızlıklar henüz ortaya çıkmadan, kalp egzersizleri yapmaktır. Yapacağınız kalp egzersizleri ile kalp sağlığınızı koruyabilir, bu yolla önemli adımlar atabilirsiniz. Sizlerde kalp sağlığınızı korumak istiyorsanız, bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Düzenli egzersizlerin kalp sağlığı için önemi ve yararları:

- Kalp ve akciğer fonksiyonlarını artırır. Alınan oksijen miktarını artırarak kalbin daha verimli çalışmasına olanak sağlar.
- “Hareketsiz yaşam”, kalp hastalığı oluşmasında bir risk faktörüdür. Kötü beslenme de buna eklenince bir başka risk faktörü olan “aşırı kilo” ortaya çıkar. Aşırı kilo almamak için öncelikle beslenmeye özen göstermeli ve düzenli yürüyüş programları uygulanmalıdır.
- Beslenmenin de düzenlenmesi ile birlikte Total kolesterol ve LDL (zararlı kolesterol) seviyelerinin azalmasına; HDL (yararlı kolesterol) seviyesinin artmasına neden olur.
- Günlük yaşantının yarattığı gerilimi azaltarak risk faktörlerinden stresi de önler.
- İstirahat halindeki kan basıncını düşürür. Nabız sayısı azalır. Ancak kalbin kan atım hacmı arttığı için kalbin verimi artar.
- Kalp hastalarının hastalıkları nedeniyle kısıtlanan efor kapasitesi düzelir, en azından daha geriye gitmesi önlenir.

Egzersiz yapan hastaların hareketle yorulma ve nefes darlığı gibi sıkıntıları giderek azalır. Egzersis ile, bacak kaslarındaki damarlarda genişleme olması ve kasların oksijen kullanımının artması, kişinin yaşam kalitesini artırmaktadır. Yürüyüş yapan hastalarda, kalp yetmezliğinde seviyesi artmış olan katekolamin benzeri maddelerin seviyeleri düşmektedir. Kalp yetmezliği ile katekolamin benzeri maddelerin kan seviyesi arasında kısır döngü ilişkisi vardır. Kalp yetmezliği arttıkça katekolamin seviyesi artmakta, artmış katekolamin seviyesi kalbi kötü yönde etkilemektedir. Egzersiz bu kısır döngüyü bozarak kalbin rahatlamasını, dolayısıyla kalp yetmezliği bulgularının düzelmesini sağlar.

Kalp Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar nelerdir?

- Gerek sağlıklı kişiler, gerekse herhangibir hastalığı olanlar, egzersiz uygulamalarına başlama kararı almadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.
- Egzersizde yaş önemli değildir. Her yaşta yapılabilir. Ancak çocukluk yaşlarından beri düzenli egzersiz yapanlar kalp sağlığı açısından daha şanslı kişilerdir.
- Egzersiz, hafif bir yemeği takiben 1 – 2 saat sonra yapılmalıdır. Açık havada egzersiz yapılıyorsa aşırı soğuk ve sıcak havalarda yapılmamalıdır(-100 ve + 300C derece).
- Yarar sağlamak için önemli olan, düzenli yapılmasıdır.

Sağlıklı kişilerde, kalp ve akciğer sağlığı için yürüyüş ile kalbin hızı “hedef nabız sayısı” na ulaşmalıdır. Öncelikle maksimal kalp hızı bulunur. Maksimal kalp hızı 220 sabit sayısından kişinin yaşı çıkartılarak hesaplanır. Hedef nabız sayısı, maksimal kalp hızının % 50-75 i kadar olmalıdır. Nabız saymak için boynun her iki tarafındaki atardamarlardan (Şah damarı , Karotid arter) birine işaret ve orta parmaklarınızla hafifçe bastırmanız, 10 saniye sayarak bu rakamı 6 ile çarpmanız gerekir. Egzersizi yürüme bandında yapıyorsanız, bu aygıtlarla beraber satılan parmak ucuna veya bileğe takılan saat şeklindeki nabız ölçerler nabız sayısının sürekli olarak izlenmesini sağlar.

Kalp hastalarında hedef nabız sayısı stres testi ile hesaplanmalıdır.
- Hedef nabız sayısına ulaşmak için egzersiz programının başlangıcında kişiler kendini fazla yormamalıdır. Sabırlı ve zaman içinde ilerleme en sağlıklı olanıdır. 6 ay sonunda bu hedefe ulaşmak uygun bir gelişmedir.
- Her seans, 5 dakika basit ısınma hareketleri ile başlamalı, egzersiz sonunda 5 dakika süren gevşeme hareketleri ile seans bitirilmelidir.
- Kalp hastaları, düz yolda, imkanı olanlar yürüme bandında hızı ve süreyi izleyerek, gücünün elverdiği ölçüde, bir rahatsızlık hissettiğinde yürümeyi kesmek ve kesinlikle kendisiyle yarışmamak koşuluyla yürümelidir.
- Haftada en az 5 gün ve günde 35 – 60 dakika süreyle egzersiz yapılmalıdır.

1 yorum:

Lütfen Adınızı Ve Soyadınızı Yazınız..