24 Aralık 2011 Cumartesi

Banka staj başvuruları

Banka staj başvuruları

BANKA BAŞVURUSU SEÇMEK İÇİN TIKLAYIN

yapı kredi bankası sınav soruları ve cevapları

yapı kredi bankası sınav soruları ve cevapları

BU KONU İLE İLGİLİ ARAMINIZI SİTEMİZDE ARAMA BUTONUNA BASARAK ARAYABİLİRSİNİZ.

vakıfbank müfettiş yardımcılığı sınav şartları

vakıfbank müfettiş yardımcılığı sınav şartları

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

vakıfbank çıkmış sınav soruları

vakıfbank çıkmış sınav soruları

Banka Sınav Soruları

Sitemizin bir diğer amacıda geçmiş banka sınav sorularını bulup ziyaretcilerimizin faydalanmalarını sağlamak.Bankaların çıkmış soruları size hangi sorularla karşılaşacağınızı ve hangi konulardan banka sorularının sorulduğunu gösterir.Geçmiş Banka Soruları sayesinde sınava gireceğiniz bankanın ne tür sorular sorduğunu öğrenir ve o konulara daha çok çalışarak bankacı olmak yolunda büyük bir adım atarsınız.
Bankalarda çıkmış sorular

2009 çıkmış banka sınav soruları

2010 çıkmış banka sınav soruları

2011 çıkmış banka sınav soruları

stv dizi babaannesine şiir okuyan çocuk

stv dizi babaannesine şiir okuyan çocuk

Çok Yakında Videomuz Burada

aimp v3.00 rc3 build 970 tr portable

aimp v3.00 rc3 build 970 tr portable

AIMP 3.0 Build 970 RC3 Multilingual Portable
AIMP size olağanüstü bir ses kalitesi ile en sevdiğiniz müzikleri dinlemeyi sağlayan güçlü bir ses oynatıcıdır.

AIMP Çalıcı Ekranının ilk göze çarpan özellikleri arasında;
Windows XP de de çalışan şeffaf pencereler, otomatik pencere boyutlandırmaları (çalıcıyı tutup her hangi bir köşeye sürüklediğinizde) Çalma listesindeki parça ekleme diyalogunun yerini yeni adıyla alan DropWheel (listeye bir müzik dosyası sürklediğinizde ortaya çıkıyor), çalma listesindeki ve kütüphanedeki yenilikler.
* Program ve proje geneli tamamen yeni tasarıma sahip oluyor
* Saydam dokulara tam destek (yanlıca Win7 -Vista değil Windows XP ‘de de şeffaf pencereler)
* Yeni AIMP ses motoru (Kendi sistem ses çıkışı)
* Müzik kütüphanesi tamamen yenilendi
* A – B Arasındaki bir bölüm seçiminin sürekli tekrarı
* ReplayGain için tam destek
* Çalma Listesini artık istediğiniz gibi düzenleyebilir ve tamamen (kendinize özel) çalma listeleri hazırlayabilirsiniz
* LastFM desteği
* Dosya formatları artık simgeler ile gösteriliyor
* Kuyruk yöneticisinde geliştirmeler
* 5.1 & 7.1 kanal desteği
* Desteklenen bazı yeni dosya formatları vs..
* Etiket okuma yazma ve editöründe birçok yenilik.

OS : Win XP/2000/Vista/Win 7
Language : Multilingual

internet download manager v6.07 build 15 türkçe key

internet download manager v6.07 build 15 türkçe key

Sürüm Adı: Internet Download Manager v6.07 Build 15 Final Türkce
Tür: Download Manager
Boyut: 4.54 Mb
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2011
Platform: XP - Vista - Win7
Dil : Türkçe
Virüs Taraması : Tarandı - Temiz (ESET NOD32 5.0.94)
Not:Patch mevcuttur.
Upload: SaDeCe_SeN

Internet Download Manager (IDM), Çok yönlü hata düzeltmesi ve devam edebilme yeteneği durma, yavaşlama, hata verme, bilgisayarın kapanması gibi downloadların kesilmesi durumunda kayıp olmaksızın downloada devam edebilme yeteneğine sahip, download hızlandırıcı, dinamik dosya ayrıştırması, ayrı yerlerden download edebilme teknolojileri ve mevcut bağlantıları tekrar tekrar yeniden bağlanma işlemi olmaksızın yapabilme özelliğine sahip kaliteli bir program. İnternet Explorer, Netscape, Opera ve Mozilla ile uyumlu. Gelişmiş web tarayıcısı entegrasyonu, başlangıç ipuçları ve kullanıcı arayüzü geliştirilmiş.

ölümcül dağ & killer mountain tek link


ölümcül dağ & killer mountain tek link


Ölümcül Dağ - Killer Mountain (2011) Dvdrip Türkçe Dublaj Tek Link

http://www.imdb.com/title/tt1728638/


Yapım: 2011, ABD
Tür: Bilimkurgu, Gerilim
Yönetmen: Sheldon Wilson
Senaryo: Peter Sullivan, Peter Sullivan, Sheldon Wilson
Müzik: Misha Segal
Görüntü Yönetmeni: Neil Cervin
Süre: 1 saat 24 dk

2011 ABD yapımı olan filmde bir araştırma grubunun dünyanın henüz ulaşamadığı en uc noktasına gidip ve orada verecekleri mücadeleyi konu alan filmde bilim kurgu ve gerilim yer almaktadır..

Nokia 5800 Format Atma

Nokia 5800 Format Atma

Cihaz kapalı iken "yeşil tuş (arama cevaplama) + kırmızı tuş (arama reddetme) + kamera tuşu + açma/kapama" tuşlarına aynı anda 4-5sn basılı tutarak cihazınızı açın. Ülke/Bölge seçim ekranı geldiyse cihaz formatlanmıştır.

ÇOKLU ZEKA KURAMI / Jean Piaget

ÇOKLU ZEKA KURAMI / Jean Piaget

Eğitime yeni bir yaklaşım getiren çoklu zeka kuramı , Harward Üniversitesi öğretim üyelerinden Howard Gardner tarafından 1983 yılında geliştirilmiştir.

Günümüzde eğitim ve psikoloji alanındaki gelişmelerle birlikte bireylerin neler yapabildiğinden çok, neler yapabileceği düşünülmelidir. Çoklu zeka kuramı da bu amaçla yeni pedagojik yöntemlerin düşünülmesi için ortaya atılmıştır. Gardner, zekayı “içinde yaşanılan toplumda faydalı bir şeyler yapabilme kapasitesi; her insanda kendine özgü bulunan yetenek ve beceriler bütünü” olarak tanımlamaktadır. Kişi bu becerisini bulunduğu ortama, mekana, zamana göre geliştirir. Her birey sahip olduğu zekalarla birlikte farklı bir öğrenme, problem çözme ve iletişim kurma yöntemine sahiptir. Gardner’in tanımladığı toplam sekiz temel zeka türü olmasına karşın her geçen gün yenileri de bu listeye eklenmektedir. Özellikle bu kuram ilk ortaya atıldığında yedi zeka türünden bahsediliyordu; ancak 1995’te Doğa Zekası ve 2001’den sonra da Ruhsal Zekanın da yaygın olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bu çalışmada sekiz temel zeka türünden bahsedilecektir.

Günümüzde eğitim ve psikoloji alanındaki gelişmelerle birlikte zekaya ilişkin görüşlerde önemli değişiklikler olmuştur. Klasik testlerin çocukların zeka ölçümünde yeterli olamayacağı, onun yerine potansiyel yeteneklerinin de ortaya çıkarılması gerektiği görüşü vardır. Gardner bireylerin aynı düşünüş tarzına sahip olmadıklarını , bu farklılıklar dikkate alınarak verilen eğitimin daha etkili olacağını belirtmiştir.Eğer bireyler farklı zeka bileşenlerini tanıyabilirlerse karşılaşacakları sorunları çözmede daha şanslı olabilirler.

Gardner’a göre çoklu zeka kuramının temelinde biyolojik ve kültürel boyutlar yer almaktadır.

Zekanın gelişmesinde avantaj ve dezavantaj yaratan çevresel etkenler vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

1- Kaynaklara ulaşım şansı : Aile çok fakirse çocuk keman, piyano gibi müzikal zekayı geliştirebilecek enstrümanlara ulaşamadığından bu zekanın güçlenmesi, gelişmesi zorlaşabilir.

2- Tarihsel, kültürel faktörler : Okulda matematik ve fene dayalı programlar önemseniyorsa, öğrencinin mantık, matematik zekası gelişebilir.

3- Coğrafi faktörler : Köyde yetişmiş bir çocuk apartmanda büyümüş bir çocuğa oranla bedensel zekasını daha çok geliştirebilir.

4- Ailesel faktörler : Ressam olmak isteyen bir çocuğun ailesi avukat olmasını istiyorsa çocuğun dil zekası desteklenecektir.

5- Durumsal faktörler : Kalabalık bir ailede büyümüş ve kalabalık bir ailede yaşayan bireyler doğalarında sosyallik olmadıkça kendilerini geliştirmek için daha az zamana sahip olurlar.

Buradan da görüldüğü gibi, bu etkileşimler ve bunlara bağlı olarak zekanın değişik boyutları artırılabilir. Zekanın farklı boyutları olmakla birlikte bu boyutlar birbirlerinden çok ayrı yapılar ya da özellikler değildir. Örneğin bir futbol oyuncusu bedensel zekayı koşarken, yakalarken ve vururken; uzamsal (şekil-uzay) zekayı, sahayı, diğer oyuncuların pozisyonlarını düşünürken; dil ve sosyal zekayı oyun kurallarını öğrenirken ve takım arkadaşlarıyla paylaşırken; öze dönük (kişisel) zekayı kendini değerlendirirken kullanmaktadır.

Çoklu zeka kuramında 8 çeşit zeka belirlenmiştir. Bunlar :

1- Sözel – Dil

2- Mantık – Matematiksel

3- Şekil (Görsel) – Uzay (Uzamsal; Alansal)

4- Müziksel – Ritmik

5- Bedensel – Kinestetik

6- Kişilerarası – Sosyal

7- Kişiye dönük (İçsel ; Öze dönük)

8- Doğa

CHP, MİLLETVEKİLİ ZAMMINI AÇIKÇA REDDEDİYOR ZAM İSTEYEN İKİ VEKİL DİSİPLİNDE

CHP, MİLLETVEKİLİ ZAMMINI AÇIKÇA REDDEDİYOR ZAM İSTEYEN İKİ VEKİL DİSİPLİNDE

İki CHP’liye disiplin yolu göründü

CHP Grup Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, CHP Grubu’nun, emekli milletvekilleriyle eski ve yeni TBMM Başkanları arasındaki eşitsizliklerin giderilmesini uygun görürken, aylıklarda yapılacak olağan dışı artışa kesinlikle karşı çıktığı ifade edildi. Açıklamada iki isim için disiplin kurallarının işletileceği de belirtildi.

Bu açıklamadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gürsel Tekin ise düzenlemeye destek veren Tanju Özcan ve Ahmet Toptaş için “O arkadaşlarımız ciddi hata yapmıştır, kişisel olarak kınıyorum. CHP olarak bunun gereği yapılacaktır. Yanlış yapan arkadaşlarımız gerekli cezayı göreceklerdir” dedi.

‘Vekil maaşları düşük kredi kartlarımız doldu’

TBMM’den geçen milletvekillerine emekli aylığı operasyonuna imza atan iki milletvekilinden CHP’li Ahmet Toptaş, oylamada da “evet” oyu kullanan tek CHP’li oldu.

Başkanlık Divanı üyesi Adnan Keskin’in imza vermeyi reddetmesi üzerine Divan üyesi olmadığı halde önergelere imza veren Toptaş, “Her partiden 2 imza gerekiyordu, bana söylediler ben imza attım. Başka arkadaşımıza söyleseler o da imzasını atardı. Genel Başkanımız şahsen bana birşey söylemedi” dedi. Parti yönetiminden de kendisini kimsenin aramadığını belirten Toptaş, önergeye imza vermesini ve oylamada “evet” oyu kullanmasını ise şu sözlerle savundu:

VEKİLLER ZOR DURUMDA

Uzun süredir birçok milletvekili arkadaşımızın talebi vardı. Vekiller gerçekten zor durumdalar. Bağ-Kur’dan emekli olmuş, kamuda çalışmamış bir milletvekili dönem bitince 900-1000 TL emekli maaşı alıyor. Ne zaman vekillik yaparlarsa yapsınlar... Bürokrasiden gelen arkadaşlarımız var. Bürokrasiden emekli olsalar belki 4.000-4.500 TL alacaklar ama milletvekilliğinden emekli olunca 3.500’e düşüyor.

MECLİS’TE TIRAŞ

Geçmişte vekilllere ödenen temsil tazminatı kaldırılınca emekli arkadaşlar tazminat hakkından yararlanamıyor. Eski vekiller yemek yemeğe, tıraş olmaya ucuz diye Meclis’e geliyor. Bu insanlar seçilmiş, milli iradenin seçtiği kişiler neden böyle zor durumda kalsın.

GÜNDE 150 TL

Maaştan Ankara’da bir ev kirasını düştüğünüzde, seçim bölgesine yol masrafını düştüğünüzde günde ortalama 150 lira para kalıyor vekile. Bir milletvekilinin günde en az 10 tane konuğu olur. Düğün mevsimi başladığı zaman haftada en az 10 düğüne gider. Bir toplantıya davet edilir, uçak biletlerini kendi cebinden öder.

KREDİ KARTLARI DOLU

Bunu çok iyi bildiğim için söylüyorum, vekillerimizin yüzde 70’i Ocak ayında alacakları maaşları şimdiden bitirdi. Birçok arkadaşımızın kredi kartları tamamen doldu. Birçok arkadaşımın milletvekili seçilmeden önce maddi durumları daha iyi durumdaydı.

İŞ TAKİBİ Mİ YAPALIM?

Milletvekilliği parası için seçilen bir meslek değildir. Milletvekili, aç sefil gezerse, doğru dürüst giyinmezse ay başı hesabı yaparsa nasıl sağlıklı karar verecek? Bu parlamento önemli çalışmalar yapıyor. İş takibi mi yapalım..?

BAĞIMSIZLIK İÇİN

Vekillerin bağımsız hareket edebilmesi için milletvekili maaşlarının düzeltilmesi gerekir.

( Kıvanç EL - ANKARA)

yılbaşında ne yapılır

yılbaşında ne yapılır

yılbaşında ne yapılır 2012

Ev Partisi

Eğer çok fazla sakinlikten hoşlanmayan biriyseniz ve yılbaşı gecesi coşku istiyorsanız ev partisi düzenlemek tam size göre bir alternatif! Çoğu insan dışarıda bir gece geçirmek için plan yaparken, aslında birçoğumuzun olası gelebilecek bir ev partisi teklifini nasıl da sabırsızlıkla beklediğini unutmamak gerekiyor! Bu bakımdan plan yapmış veya yapmamış arkadaşlarınızın böyle bir teklife soğuk bakacağını düşünmeyin. Dilediğiniz müzik, dilediğiniz menü ve her tarafta aile veya tanıdık dostların olması gerçekten çok hoş olur. Ev partilerinin vazgeçilmez kurallarından biri de en azından içecek menüsünün ortak oluşturulmasıdır. Keza gelen davetlilerden her biri eve sevdiği veya beğenileceğini düşündüğü tarzda alkol veya alkolsüz içecek getirmelidir.

İşin ekonomik boyutu tabii ki tamamen size kalmış. Fakat genellemek gerekirse, alkolsüz içeceğin 2,5 litreliği ise 2 TL'den başlıyor. Yemekten sonraki meyve tabağında portakal, mandalina ve elma tercih edildiğinde bu miktara 5 TL daha eklemek gerekiyor.

Partilerin vazgeçilmezi karışık kuru yemişin kilosu marketlerde 7,50 TL'den başlıyor. Ekmek için ise kentlere göre değişmekle birlikte ortalama 2 TL ödemek gerekiyor.

Ailece Yeni Yıl Gecesi

Bir arkadaş partisinden ziyade, ailecek yeni yıla evde bir gece ile girmeyi düşünüyorsanız bu da iyi bir alternatif olabilir. Yılbaşı eğlencesi olarak, lüks tesisler yerine, sahne alan yıldızların aynılarını evinizde televizyon ekranında bulabilirsiniz. Kutlama programlarını izlemek iyi bir seçim, kaldı ki daha rahat bir ortamda olacağınız kesin.

Bunlarla beraber, yeni yılı karşılamak gerçekten mutluluk verici ve umut doludur. Bu anlarda ailenizle birlikte olmak, çoğu zaman söylemek isteyip de aslında söyleyemediklerinizi ailenize söyleme imkanı verebilir.

Genelde ailecek geçirilen bir yılbaşı gecesinde, bir ev partisinden ziyade daha zengin bir menü olur. Televizyon ve sofra ise, zaten evde geçirilecek güzel bir gece için hem ekonomik hem de eğlenceli unsurlardır.

Tombala Geleneği Değişmiyor

Klasik tombala oyununun da aslında ne kadar eskirse eskisin insanı neşelendiren ve en önemlisi kaynaştıran bir oyun olduğunu unutmayın. Geçtiğimiz yıl Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Alioğlu yaptığı açıklamada, artık bir yılbaşı klasiği haline gelen tombala ile birlikte, monopoly, scrabble gibi oyunların yılbaşı gecesi için büyük ilgi gördüğünü belirtmişti.

Fiyatı her ne kadar diğer oyunlardan daha pahalı olsada elektronik tombala da çok çok ilginç ve şaşırtıcı bir eğlence olacaktır.

Yılbaşında Yalnızsanız

Aslında kendi kendinize gireceğiniz bir yeni yıl o kadar da kötü olmayabilir. Kendinizle baş başa kalmak ve yeni yılda yapacaklarınızı, planlarınızı ve hayallerinizi gözden geçirirsiniz. Belki bir bilgisayar oyunu oynar, belki bir maç izler, belki de uzun zamandır yapmak istediğiniz gibi en sevdiğiniz dizinin dvd serisini alıp, bölümlerini sırasıyla izlersiniz. Pizza sipariş edebilir, veya sadece güzel bir ev salatası yapabilirsiniz. Sakinliği ve kendi kendine kalmayı isteyenlerin, yeni yılın ilk sabahında çok daha dinç ve enerjik olma ihtimalleri de ayrı bir avantaja dönüşebilir.

Yeni bitirdigim ilmek kaçırmalı omuz şalı


Yeni bitirdigim "ilmek kaçırmalı" omuz salı

Daha önce bahsetmiştim bu ara ördüklerim den. Bu omuz şalını kızıma ördüm. Üzerinde çok şık durdu. Ödemişte müdavimi olduğum yüncü de vardı örneği. Aslı gri renkti ama ben bu renk aldım. Çok hoş bir hizmeti var oradaki yüncülerin, ben İzmir de bir bir uygulama göremedim. Beğendiğin modeli ve örneği, orada herşeyyle anlatıp gösteriyorlar. Yünün tığını hangi şiş kaç numara, nasıl bir teknik özellik hiç bıkmadan usanmadan anlatıyorlar, eğer anlamdıysanız isterseniz on kere gidin, baya bir sabırlılar, Allah tan o sabırlarını ölçecek müşterisi olmadım, kağıda yazdım hemen kaç ilmek başlandığını nerde ne yapıldığını, eve geldim ve 3 günde biitirdim.

Örülüş açıklamasını ise elimden geldiği kadar anlatayım, yapım aşamasını resimleyemedim, orada şmdlik internet yok, o yüzden hamaratlığımı size ispat edemiyorum ne yazık ki:)

KULLANILAN İP: Bravo örgü yünü (simli zincir yün) (modelde iki katlı uygulanılıyor)

KULLANILAN METARYEL: 6 ve 4 numara plastik şiş ve kenarları için 5 numara tığ.Zevke ve örneğe uygun büyük düğme.

MODEL TEKNİĞİ: Beden kısmı haroşa ve lmek kaçma yöntemi, kenar örneği ise tığ işi örümcek.

ÖRÜLÜŞÜ:

Önce 6 numara şişe, iki katlı olarak 132 ilmek atıyoruz ama ben 140 ilmek yaptım, benim kız biraz iri ve boylu olduğu için biraz daha büyük olmasını stedim. 32 sıra her iki tarafaı da haroşa ördükten sonra (ben 35 sıra örüm) 4 numaralı şişe geçiriyoruz örgüyü, ancak ilk sıra yani 4 numaralı şişle örerken "2 örüp 1 salıyoruz" yani iki haroşa yaptıktan sonra şişten 1 ilmek kaçırıyoruz, hani yanlışlıkla kaçırdığımız ilmeği bu sefer kasten yapıyoruz. 2 örüp 1 ilmek salarak o sırayı 4 numaralı şişe geçirdikten sonra, yine 4 no şiş ile, bu sefer önlü arkalı 6 sıra örüyoruz, burası modelin yaka kısmını oluşturuyor. Kaçırdığımı ilmekleri şimdilik 6 sıra bitinceye kadar hiç ellemiyoruz. Yanlız 3. sırasında ilik yapın ( iki ilmek kesin, öbür sırada aynı yerde 2 ilmek artırın) 6 sıra sonunda örgüyü keserek kapatıyoruz. Buraya kadar herşey bildiğimiz gibi, şimdi sıra kaçırılan lmekler de. Bir tığı yardımı ile (tığın ters tarafı ile, yoksa kanca kısmı ilmeği tutuyor) kaçan ilmekleri en aşağı, örneğin sonuna kadar kaçırıyoruz. Hepsini bu şekilde yaptıktan sonra, yavaş yavaş modelimiz ortaya çıkıyor. Daha sonra Aynı ipliğin tek katı ile kenarını örümcek yapıyoruz. Ben bu sefer değişik bir örümcek yaptım, uydurmasyon oldu ama çok aralıklı bildiğimiz örümcekten farklı oldu, daha sık ve dokulu görünüyor, bu benim daha çok hoşuma gitti. Yani ikinci sıra örümceği yaparken tek sıra halinde devam ettim, bu şekilde anlatılması zor, ilk fırsatta resimleyerek anlatıcam.

Kenarını da bitirdikten sonra, yaka kısmına uygun bir düğme dikiyoruz. İşte hepsi bu kadar. Anlaşılmayan bir yer olursa mutlaka sorunuz. Elimde bir başka iş var, onu bitince paylaşıcam.

Umarım açıklayıcı ve faydalı olmuşumdur. Çünkü ben netten örnek baktığım zaman adrenalim yükseliyor, örgü, dantel falan filan diye koca başlıklarla siteye giriyorsunuz, sağda solda altta üste bir yığın reklamın arasında ufacık bir resim, onun da sadece adını yazmışlar "çok şık yelek örneği" diye o kadar, ne kaynağı belli ne ismi ne cismi ne yapılışı. copy-paste siteler den nefret ediyorum. Ben beğendiğim yada aradığım bir örneği yapamadıktan sonra anlayamadıktan sonra ne anladım bu işten. Bide bu şekilde reklamlar dan para kazanıyorlar. Google amcaya böyleleri yaranıyor demek...

Örecek olanlara kolay gelsin diyorum.

PÜF NOKTASI. Ördüğünüz örgüyü hangi ip olursa olsun zamanla tüylenmesini istemiyorsanız naylon torbaya geçirip bir gece buzlukta bekletin, ben öyle yaptım. Buda kısa bir dipnot. Ayrıca tek ve büyük bir ipiniz varsa yada elinizde bir tane olup daha sonra devamını alacaksanız ipi, heç dıştan hem içten örün, yani ipin iç kısım daki esas başlangıc ucunu çıkarın ve dışta ki iple bir örün.

Nokia X5-01


Nokia X5-01

nokia x5 oyun, x5 tema, x5 duvar kağıdı, x5 program, x5 fiyat, x5 özellik

Nokia tarafından piyasaya sürülen bu ufak X5-01 modeli özellikle bayanların ilgisini çekecek gibi duruyor

GENEL 3G Bant HSDPA 850 / 1900 / 2100 - HSDPA 900 / 1900 / 2100
2G Bant GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Duyurulma 2010. 2. çeyrek


BOYUT Telefon Tipi Kayan Kapak
Ağırlık 129 g.
Telefon Boyutu 74.3 x 66.4 x 16.8 mm, 113.4 cc

GÖRÜNTÜ Ekran Ölçüleri 320 x 240 piksel, 2.36 inç
Renk Derinliği 256K
Ekran Tipi TFT
QWERTY Klavye
Accelerometer sensor for auto-rotate

ZİL SESİ Titreşim Var
Melodi Tipi Polifonik, MP3, WAV
3.5 mm audio jack

ÖZELLİKLER Bas-Konuş Yok
WAP Var
İşletim Sistemi Symbian OS 9.3, Series 60 v3.2 UI
Mesajlaşma SMS, MMS, E-Posta, IM, Push E-Posta
Oyun Var
Kamera 5 MP, 2592 x 1944 piksel, LED flaş, video
Renk Seçenekleri Pembe, Azur, Siyah, Yeşil, Mor, Sarı
HTML Tarayıcı Var
Java MIDP 2.0
PIM Yok

HAFIZA Hafıza Kartı microSD maks. 32 GB, 2GB kart dahil
Dahili Bellek 200 MB

VERİ TRANSFERİ GPRS Var
HSCSD Var
EDGE Var
3G Var
WLAN Var
USB Var
Kızılötesi Yok
Bluetooth Var
Pop Yok

MULTİMEDYA MP3 Çalar Var
FM Radyo Var
Comes with music in selected markets
MP4/H.264/H.263 player
Döküman Görüntüleme (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
Flash Lite v3.0

PİL Pil Tipi Standart Pil, Li-Po
Bekleme Süresi Maks. 384s (2G) / maks. 384s (3G)
Konuşma Süresi Maks. 4 s (2G) / maks. 3s 30 dk (3G)

EK ÖZELLİKLER GPS Yok
Ses Kaydı Var
Adres Defteri Var
Alarm Var


Ajanda Var
Sesli Arama Yok
Eller Serbest Var
Saat Var
T9 Var


Nokia X5 oyun progam tema duvar kağıdı

Samsung C3053


Samsung C3053

Samsung'un yakın zamanda piyasaya süreceği yeni modeli C3053 açıkası biraz E250 tarzında bir telefon. Fakat özellikle görüntüsü ile E250 ye oranla daha şık durduğunu söyleyebiliriz.Samsung C3053 Genel Özellikler

Multimedya Özellikleri
VGA Kamera (640 x 480 Piksel)
Stereo FM Radyo
Müzik Çalar (MP3, AAC, AAC+)
Sesli Video Kayıt (~10dk)
Donanım Özellikleri
65.536 Renkli 2.0" TFT Ekran
10 MB Dahili Hafıza + MicroSD Kartı Desteği
Bağlantı Özellikleri
Bluetooth 2.0 / USB 1.1 / EDGE
Bluetooth ve Data Kablosu ile PC’ye Bağlanabilme
Gelen Arama ve SMS Engelleme
Mobil İzleyici
Acil Yardım Mesajı
Eller Serbest (Speakerphone)

Samsung S3850 Corby II


Samsung S3850 Corby II

Samsung S3850 Corby II – 2, 3.2 inç TFT kapasitif dokunmatik erkana sahip ve bu ekranla 240 x 320 piksel görüntü desteği sunuyor. 11.7 mm kalınlığındaki yeni Samsung S3850 Corby II – 2‘nin ana özellikleri şu şekilde: 26 MB dahili hafıza, 3.5 mm kulaklık girişi, 16 GB’a kadar microSD hafıza kartı desteği, 2 MP kamera, Bluetooth 3.0 desteği, Wi-Fi 802.11 b/g/n bağlantı, VGA video kaydı, Stereo FM radyo, Java uygulama desteği, 3 farklı renk seçeneği, müzik tanıma, belge görüntüleyici, akıllı metin girişi ve Li-Ion 1000 mAh batarya.
Samsung S3850 Corby II Genel Özellikler

2G Bant GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Bant Yok
Duyurulma Mart 2011
Çıkış Tarihi Mart 2011

FORMAT

Boyutlar 109.9 x 60.6 x 11.7 mm
Ağırlık 102 gram
Telefon Tipi Candybar


EKRAN

Ana Ekran TFT kapasitif dokunmatik, 256K renk
Boyutlar 3.2 inç
Çözünürlük 240 x 320 piksel
Dış Ekran Yok
SES Uyarı Türleri Titreşim, MP3 zil sesleri
Hoparlör Var

- 3.5 mm jak girişi


HAFIZA
Telefon Rehberi Var
Arama Kaydı Var
Dahili Hafıza 26 MB
Kart Girişi 16 GB’a kadar microSD


VERİ
GPRS Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 – 48 kbps
HSCSD
EDGE Var
3G Yok
WiFi Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth Var, v3.0 + A2DP
Kızılötesi Yok
USB Var, v2.0


KAMERA
Birinci 2 MP, 1600×1200 piksel
Video Var, VGA/15 fps
İkinci Yok


ÖZELLİKLER
Mesajlar SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Tarayıcı WAP 2.0/xHTML, HTML
Radyo Var, Stereo FM radyo
Oyunlar Var + indirilebilir
Renkler Sarı/Siyah, Beyaz, Pembe
GPS Yok
Diğer Java MIDP 2.1 desteği
Sosyal ağ entegrasyonu
MP3/WMA/eAAC + çalar
Müzik tanıma
H.263/H.264/MP4/WMV oynatıcı
Organizatör
Belge görüntüleyici
Sesli notlar
Akıllı metin girişi


BATARYA
Tür Standart Batarya, Li-Ion 1000 mAh
Bekleme Süresi 620 saat
Konuşma Süresi 9 saat 30 dakika

APPLE iPHONE 3GS 32 GB


APPLE iPHONE 3GS 32 GB


Hız

Web sayfalarını görüntülemek, uygulamaları çalıştırmak, ekli dosyaları açmak ve fotoğraf çekmek hiç bu kadar hızlı olmamıştı.iPhone 3GS tüm iPhone deneyiminizi daha etkin yaşamanızı sağlıyor.

Video Kamera

iPhone 3GS şimdi video çekmenizi ve çektiğiniz videoları düzenlemenizi, sonrasında e-posta, MMS ya da MobileMe ile paylaşmanızı sağlıyor.3-megapiksel otofokuslu ve dokunduğunuz yere odaklanabilen kamerasıyla daha kaliteli fotoğraflar çekmenin keyfini çıkarın

Sesle Denetim

Sesle Denetim sayesinde, sesinizle kontakt listenizdeki bir kişiyi arayabilir, bir numara çevirebilir ya da bir şarkı çalabilirisiniz

Digital Pusula

Yolunuzu dijital pusulayla bulun ya da otomatik olarak gittiğiniz konuma göre yön değiştiren haritaları takip ederek kolayca istediğiniz yere ulaşın

Kes, Kopyala, Yapıştır

Farklı uygulamalar arasında bile olsa kelimeleri ve fotoğrafları kolayca kesin, kopyalayın ve yapıştırın. İnternetteki görselleri ve içeriği de kopyalayıp, yapıştırabilirsiniz

Mesajlas

SMS ve MMS ile fotoğraf, ses, video ve daha fazlasını yalnızca Mesajları kullanarak gönderebilirsiniz. Bir mesajın bütününü veya yalnızca önemli kısımlarını başka bir kişiye iletin.

Spotlight Arama

iPhone’unuzun içindeki aradığınız her şeyi tek bir yerden arayın ve bulun. Spotlight arama, tüm kontaktlarınız, e-postalarınız, takvimleriniz, notlarınız ve iPod’unuzun içindeki tüm bilgilerinizin içinden aradığınızı anında bulmanızı sağlar.

Sesli Notlar

Toplantıda ya da herhangi bir yerde sesli not kaydedebilirsiniz.Sesli kayıt için iPhone’unuzun üzerindeki ya da kulaklığınızın üstündeki mikrofonu kullanabilirsiniz

Yatay Klavye

Daha rahat yazmak için daha geniş bir alana mı ihtiyacınız var? E-postalarınızı, Mesajlarınızı, Notlarınızı ve Safari ile internette aradıklarınızı daha geniş bir klavyeyle yazmak isterseniz, iPhone’unuzu yatay olarak tutmanız yeterli.

E-Posta

Microsoft Exchange ile push e-posta ve kurumsal e-postalara erişim. Ayarlar için tıklayın.
Apple MobileMe push mail ve depolama alanına erişim
Yahoo, Gmail ve diğer POP hesaplarına erişim

Safari internet tarayıcısı / Google ve Yahoo'ya hızlı erişim
iPod
Youtube
SMS
Dahili GPS ve Google Maps
App Store ile yüzlerce uygulamaya erişim
Takvim/Ajanda
Fotoğraf Makinası ve Fotoğraflar
Online borsa bilgileri ve Hava Durumu
Notlar, gelişmiş hesap makinası, dünya saatleri

Samsung S5253 Wave


Samsung S5253 Wave


Bada işletim sistemli telefonlarını aralıksız piyasaya süren Samsung en son modeli olan S5253 Wave modeli raflarda yerini aldı.


Teknik Özellikler
Ağırlık 100 gr
Çift Hatlı Yok
Şebeke Frekansı 850 / 900 / 1800 / 1900
Telefon Tipi Bar Tipi
Boyut 109 x 57 x 11.7 mm


Genel Özellikler
Ajanda Var
Alarm Var
HandsFree(Eller Serbest) Var
Hesap Makinesi Var
İşletim Sistemi Bada
Java Desteği Var
Kronometre Var
Marka Samsung
Ses Kayıt Var
Titreşim Var
Zil Sesi Tipi AAC, Mp3, Polifonik


Güç Özellikleri
Pil Gücü / Türü 1200 Li-Ion


Bağlantı Özellikleri
PC Senkronizasyonu Var
Wi-Fi Var
Bluetooth Var


İnternet Özellikleri
E-mail Var
Edge Var
3G Yok
Gprs Var
Gps Yok
Wap Var


Kamera Özellikleri
Entegre Kamera Var
Görüntülü Konuşma Yok
Kamera Çözünürlüğü 3.2 Megapiksel
Sesli Video Kayıt Var
Video Kayıt Var
Video Oynatma Var


Multimedya Özellikleri
MMS Var
MP3 Çalma Var
Oyun Var
Radyo Var
TV Özelliği Yok


Ekran Özellikleri
Dokunmatik Ekran Var
Ekran Çözünürlüğü 240 x 400 Piksel
Ekran Tipi Dokunmatik LCD - TFT
Ekran Renk Çözünürlüğü 256.000 Renk


Hafıza Özellikleri
Arttırılabilir Hafıza Var
Hafıza Kart Tipi Micro Sd
Telefon Hafızası 100 Mb
Telefon Rehberi Var


Diğer Özellikler
Garanti Yeri Distribütör
Kutudan Çıkan Aksesuarlar Kulaklıklı Mikrofon, Kullanım Kılavuzu, Standart Pil, Şarj Cihazı
Garanti Süresi 2 Yıl

Ferman - Yürekte Kaldi Adin 2011 Sarki Sözü NEW

Ferman - Yürekte Kaldi Adin 2011 Sarki Sözü NEW

Çok Yakında Web Sitemizde

Cudi Dağı'nda 27 PKK'lı öldürüldü

Cudi Dağı'nda 27 PKK'lı öldürüldü

Cudi Dağı'nda yapılan operasyonlarda 27 PKK'lı öldürüldü.

Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada, Cudi Dağı'nda düzenlenen son operasyonlarda 27'si ölü 32 PKK'lının silahlarıyla ele geçirildiği bildirildi.

İKİ AŞAMALI HAREKAT
Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamada, 10 Aralık'tan itibaren gerçekleştirilen değerlendirmeler neticesinde Cudi Dağı'nda barındığı tespit edilen teröristlere yönelik operasyon planı hazırlandığı, sonuncusu 18 Aralık'ta başlamak üzere iki aşamalı harekat icra edildiği belirtildi.

Açıklamada, bölgedeki son operasyonlarda 27'si ölü, 32 teröristin silahlarıyla ele geçirildiği kaydedildi.

Yetenek Sizsiniz Türkiye Burhan Adana Crew Şarkı Performans

Yetenek Sizsiniz Türkiye Burhan Adana Crew Şarkı Performans

Yayından Hemen Sonra Sitemizde Olacaktır..

Crazy Eights izle Full izle Crazy Eights izle Filmini izle 2006 Türkçe Dublaj Hd izle

Crazy Eights izle Full izle Crazy Eights izle Filmini izle 2006 Türkçe Dublaj Hd izle

Crazy Eights izle, Crazy Eights Filmini izle, Crazy Eights Tek Part izle, Crazy Eights Online izle, Crazy Eights Full Filmini izle, Crazy Eights Türkçe Dublaj izle, Crazy Eights Filmi Full izle, Crazy Eights Online izleyin, Crazy Eights Online Seyret, Crazy Eights Filmi, Crazy Eights indirmeden izle, Crazy Eights Filmi Seyret, Crazy Eights Fragman, Crazy Eights Filmini Bedava izle, Crazy Eights Hd izle
IMDB Puanı: 3.9
Yapım: 2006 – ABD
Tür: Gerilim, Korku
Süre: 77 dakika
Yönetmen: James K. Jones
Oyuncular
Dina Meyer, Gabrielle Anwar, Traci Lords, Frank Whaley, Dan Deluca, George Newbern
Filmin Konusu
Bu evde sırlar açığa çıkmaz.Sonsuza dek gizli tutulur.Altı çocukluk arkadaşı eski bir dostlarının cenzesinde yeniden bir araya gelirler. Arkadaşlarının evinde bir harita bulurlar. Merhum arkadaşlarının isteği üzerine bu harita onları uzun süredir unutlumuş bir zaman kapsülüne götürecektir. Keşfettikleri şey bilinç altına attıkları çocukluk dönemlerine ait travmaları yeniden canlandıracaktır. Çocukluk dönemlerine ait uzun süredir terk edilmiş ev onları uzun bir yolculuğa çıkartacaktır. Korkunç bir sır ve gizemli bir ölüm kaderlerini yönlendirecektir…

Yetenek Sizsiniz Türkiye İbrahim Oral Sihirbazlık Gösterisi 24.12.2011

Yetenek Sizsiniz Türkiye İbrahim Oral Sihirbazlık Gösterisi 24.12.2011


Yayından Hemen Sonra Videomuz Burada Olacaktır.

Felaketin İzleri izle Full izle Felaketin İzleri Filmini izle 2010 Türkçe Dublaj Hd izle


Felaketin İzleri izle Full izle Felaketin İzleri Filmini izle 2010 Türkçe Dublaj Hd izle

Felaketin İzleri izle, Felaketin İzleri Filmini izle, Felaketin İzleri Filmini Online izle, Felaketin İzleri Full online seyret Full izle, Felaketin İzleri Filmini Online izleyin, Felaketin İzleri Filmini online Seyret, Felaketin İzleri Sinema Full HD izle, Felaketin İzleri Film izle, Düğün Hediyesi Filmini Direk izle, Felaketin İzleri Filmi Seyret Full, Felaketin İzleri Filmini Bedava izle, Felaketin İzleri Hd izle
Gösterim tarihi: 22 Temmuz 2010
IMDB puanı: 7.4/10
Yapım: 2010
Tür: Dram, Tarih
Senaryo: Xiaogang Feng, Wu Si
Yönetmen: Xiaogang Feng
Oyuncular
Jingchu Zhang, Zhang Jingchu, Daoming Chen, Chen Li, Fan Xu, Guoqiang Zhang, Jin Chen, Lixin Yang, Lli-li Liu, Mei Yong, Tie-dan, Yi Lu, Zhong Lü, Zi-feng Zhang, Zifeng Zhang, Ziwen Wang
Filmin Konusu
2010 Çin yapımı bir film ile beraberiz. Film büyük bir deprem sonucu binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan faciayı konu alıyor. Çin’in Tangshan şehrinde gerçekleşen deprem 240.000 kişinin ölümüne neden oluyor.Skip VideoBB - VideoZer - Megavideo time limit, Sheepser.com

Küçük Adam izle Full izle Little Man izle Filmini izle 2006 Türkçe Dublaj Hd izle


Küçük Adam izle Full izle Little Man izle Filmini izle 2006 Türkçe Dublaj Hd izle

Little Man izle, Küçük Adam Filmini izle, Little Man Tek Part izle, Little Man Online izle, Küçük Adam Full Filmini izle, Küçük Adam Türkçe Dublaj izle, Küçük Adam Filmi Full izle, Little Man Online izleyin, Küçük Adam Online Seyret, Küçük Adam Filmi, Küçük Adam indirmeden izle, Little Man Filmi Seyret, Küçük Adam Fragman, Küçük Adam Filmini Bedava izle, Küçük Adam Hd izle
IMDB Puanı: 3.7
Yapım: 2006 – ABD
Tür: Komedi, Suç
Süre: 90 dakika
Yönetmen: Keenen Ivory Wayans
Senaryo: Marlon Wayans, Shawn Wayans, Keenen Ivory Wayans
Yapımcı: Marlon Wayans, Shawn Wayans
Oyuncular
Marlon Wayans, Shawn Wayans, Kerry Washington, Brittany Daniel, Chazz Palminteri, Tracy Morgan, Alex Borstein, Lochlyn Munro, Molly Shannon, Dave Sheridan, Taylor Weaver, Fred Stoller, Luis Aguirre, Josh Laster, Isaiah States, Kai Kennedy, Linden Porco, Samantha Laster, David Alan Grier, John Witherspoon
Filmin Konusu
Yıllarca hapis yattıktan sonra, şartlı tahliyeyle serbest bırakılan, aşırı kısa boylu ama çetin ceviz mücevher hırsızı Calvin Sims artık hırsızlıktan emekli olmanın zamanı geldiğine, ama önce son bir vurgun yapması gerektiğine karar verir. Ünlü bir suç patronu, Calvin ve eski ortağı Percy P’ye ünlü Queen Diamond (Kraliçe Elmas) için 100.000 dolar önerir. Calvin mücevher mağazasının güvenliğindeki bir gedikten dolayı, bu işin çocuk oyuncağı olacağını düşünür.

Yetenek Sizsiniz Türkiye Grup Bergama Çalan Müzik Show izle

Yetenek Sizsiniz Türkiye Grup Bergama Çalan Müzik Show izle

Çok Yakında Videomuz Burada Olacaktır.

çağatay ulusoy ve sevgilisi


çağatay ulusoy ve sevgilisi

emir adini feriha koydum


emir adini feriha koydum

Syberia Türkçe Yama

Syberia Türkçe Yama

İnanılmaz macera şimdi %60 Türkçe. Önemli görülen yerler Türkçeye çevrilmiştir. Oyunu anlayarak oynamak isteyenlere

İndir:http://linksave.in/10792005934e8f427ba2d46http://www.blogger.com/img/blank.gif

GTA 4 Volkswagen Polo Yaması


GTA 4 Volkswagen Polo Yaması
İndir:http://linksave.in/19692469524eb2381f59d3c

3D Instructor 2.0 Home Edition Türkçe Yama

3D Instructor 2.0 Home Edition Türkçe Yama

KURULUM:Rar ı açın içindeki klasörü oyunu dizinindeki "data \ gui \ 3di_home" 'nin içine kopyalayın.

İndir:http://linksave.in/8512353444e87661a99709http://www.blogger.com/img/blank.gif

Mafia Kurtlar Vadisi Modu

Mafia Kurtlar Vadisi Modu

Bu yamanın özellikleri; - 100% Türkçe...(İsimler vs...Kurtlar Vadisi'ndeki Karaktere Göre Tekrar Düzenlendi.)
- Yeni Skinler...(Polat Alemdar, Elif Eylül, Ömer Baba, Aslan Akbey, Duran Emmi, Memati, Süleyman Çakır, Abdülhey, Seyfo Dayı, "Güllü" Erhan, Testere Necmi, Mehmet Karahanlı "Baron" vs...) (V1.0' da yok)
- 10 Yeni Silah Skini...
- 5 Yeni Araba Skini...
- 1 Yeni Tren Skini...
- 9 Yeni Oyun Müziği (+1 Tane Gizli...)
- Ve orjinal oyunda olmayan gizli birkaç yeni özellik...vs...
- Şehirdeki ve Haritadaki isimler,tabelalar vs.. TAMAMI İstanbul' a göre düzenlendi...Ve daha bir çok yenilik...
Not: Mafia' nın en son yamasının (v1.2) bilgisayarınızdhttp://www.blogger.com/img/blank.gifa MUTLAKA kurulu olması gereklidir...

Mafia 1.2 Yama İndir:http://linksave.in/10991994804e8c17985e5e1http://www.blogger.com/img/blank.gif


http://hotfile.com/dl/127434892/cf9c247/MafiaKurtlarVadisiModu_TurkceOyun.rar.html


Mafia Kurtlar Vadisi İndir:http://linksave.in/15277116624e8c4b75c0d14

3d film indir tek link

3d film indir tek link

İstediğiniz Filmleri Sitede Ara Butonunu Kullanarak Filmleri İndirebilirsiniz.

Volkswagen constellation 24-250


Volkswagen constellation 24-250


http://www.blogger.com/img/blank.gif
-Staub-trail, manuelle Zündung mit Plane-Funktion, hohe uhttp://www.blogger.com/img/blank.gifnd niedrige Licht (low F, 6 high) Warnblinkanlage und alles, was ich xD n erinnern

HOTFİLE İNDİR-DOWNLOAD

UPLOADİNG İNDİR-DOWNLOAD

Farming Simulator 2013 Açıklandı

Farming Simulator 2013 Açıklandı

Farming Simulator 2013 Açıklandı

Giants Software resmi olarak açıkladı.

Oyunun yapımına daha önce başlandığı ve oyunun Nisan – Eylül 2012 arası dönemde çıkacağı belirtildi.

Oyuna yeni özellikler eklendiğini duyurdu.

Özellikler

Deutz Fahr, Fendt ve New Holland araçlarının oyuna katıldığı

Krone Pöttinger, Horsch, Mayın, Giliberth, Amazon ve Lemko gibi markaların araç gereçlerinin olduğu

Rüzgar ve Güneş enerjisi eklendi.

Biyogaz tesisi eklendi.

Hayvanlar için saman ve ot yem olarak yedirilebilecek.

Çiftliğimiz domuz ve inek beslicez.

Oyunda seramızda domates ekebilicez.

ve oyunun kapak resmi

Euro Truck Simulator 2′de Kar yağsın – Zincir takalım


Euro Truck Simulator 2′de Kar yağsın – Zincir takalım

Tüm kamyoncuların oyunda istediği en büyük özellik hava şartlarının gerçekteki gibi olmasıdır.

Fırtınaların çıkması, şiddetli kar yağışlarının olması yolların buz tutması gibi daha bir çok özellik yazabiliriz.

Bu özellikler oyuna gerçekçi bir hava katıyor ve oyuncunun oyunu satın alması için çok iyi bir neden oluyor.

Euro Truck Simulator 2 için daha önce yağmur efekti özelliğinin görüntülerini yayınlamıştık. (Tıklayın bakın)

Görüntülerden anlaşılan ETS 2′de hava şartları bizim istediğimiz gibi olacak. Oyunun haritasında Avrupa’nın kuzey ülkeleri de yer alıyor.

Norveç – İsveç – Polonya vb. ülkeler olursa orda karlı ve soğuk bir hava olabilir

SCS Software şirketine inanıyoruz ki Euro Truck Simulator 2′ye kar efekti eklemiştir.

Yetenek Sizsiniz Türkiye Burhan Güneş Apaçi Dansı 24.12.2011

Yetenek Sizsiniz Türkiye Burhan Güneş Apaçi Dansı 24.12.2011

Çok Yakında Videomuz Burada

German Truck İveco Otobüs Modu


German Truck İveco Otobüs ModuIveco B serisinin yerini almaktadır.http://www.blogger.comhttp://www.blogger.com/img/blank.gif/img/blank.gif

HOTFİLE İNDİR-DOWNLOAD

UPLOADİNG İNDİR-DOWNLOAD

GTS Tırları

GTS Tırları

Yakında Burada

Euro Truck Simulator 2 Full İndir


Euro Truck Simulator 2 Full İndir

Euro Truck Simulator 2 – Full İndir

Çıkış Tarihi:Bilinmiyor

Tür:Simülasyon

Yapımcı:SCS Software

Merakla beklenen Euro Truck Simulator 2 çıktı.

Oyunu sitemizden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Modları en kısa zamanda sitemizde…

Download :>> Çok Yakında İndirebileceksiniz..

ßizleri Takip Etmeye Devam Edin.

Yetenek Sizsiniz Türkiye Tavşanlı Anadolu Lisesi Mehter Takımı

Yetenek Sizsiniz Türkiye Tavşanlı Anadolu Lisesi Mehter Takımı
Tavşanlı Anadolu Lisesi Mehter Takımı “Tarihini Seven Gençler Projesi” kapsamında Tavşanlı’nın sosyal ve kültürel olarak tanıtımına katkıda bulunmak için ulusal kanallardan Show TV’de yayımlanan “Yetenek Sizsiniz Türkiye” adlı eğlence ve yarışma programına katıldı.

Bu kapsamda Tavşanlı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından kurulan mehter takımını temsilen bir heyet Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’i ziyaret ederek kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiler. Mehterden sorumlu öğretmenleri Mesut Kocaman ile birlikte Başkan Mustafa Güler’i ziyaret eden öğrenciler, Tavşanlı Belediyesi’nin katkıları ile katıldıkları yarışma programında bir üst tura geçmişti. Öğrencilerine desteklerinden dolayı Tavşanlı Belediyesi’nde teşekkür ettiklerini belirten okul öğretmeni Mesut Kocaman, “Okulumuzda ‘Tarihi Seven Gençler’ adlı proje kapsamında oluşturulan mehter takımına öğrencilerimizin ilgisi bizleri memnun ediyor. Tavşanlı Belediyesi de yarışmaya katılmak istediğimizde bizlere her konuda destek verdiler. Onların destekleriyle Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasında bir üst tura geçme şansı yakaladık. Bu sebepten dolayı çalışmalarımıza rehberlik eden Tavşanlı Belediyesi Arslanbey Mehter Takımı’na ve belediye çalışanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi. Tavşanlı Belediye Başkan Vekili Mustafa Ekiz ise “Anadolu Lisesi yönetimi ve öğretmenlerinden böyle bir isteğin gelmesi, uzun zamandır çalışmalarına devam eden ve Tavşanlı’nın gurur kaynağı olan Mehter Takımı adına güzel bir durum. Bizler de Başkanımız Mustafa Güler’le yapmış olduğumuz görüşmelerin neticesinde hem öğrencilere destek olmak hem de bundan sonraki çalışmalarında Tavşanlı Belediyesi Arslanbey Mehter Takımı’na bir nevi altyapı olması için destek kararı aldık. Yarışmada iyi bir gösteri yaptıklarını ve üst tura geçtiklerini öğrenmek bizler için mutluluk verici. Kendilerini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.” dedi. Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler de “Genç kardeşlerimizin Mehterin ruhuna ve anlamına gösterdikleri özen bizleri fazlasıyla memnun etti. Yarışmanın bundan sonraki sürecinde de kendilerinin başarılı olacağından eminiz. Tavşanlı Belediyesi olarak desteklerimizi sürdüreceğiz ve onların başarılarını hep birlikte izleyeceğimizden eminim.” dedi.

Biyoloji Dolasim Sistemi Videolu Konu Anlatimi

Biyoloji Dolasim Sistemi Videolu Konu Anlatimi

Ekol hoca sayısal iki bölümü konuları çerçevesinde şimdi sizlere biyoloji lise 3 11.sınıf sistemler in ilk konusu olan 11.sınıf dolaşım sistemi taşıma sistemleri videolu konu anlatımı nı yapacağız. Ebru hocamızın anlatımı ile dolaşım sistemi bitkilerde taşım organik besinlerin taşınması canlılarda dolaşım sistemi omurgalılarda omurgasızlarda taşıma sistemi örneklerle şekillerle vidyolu anlatımı na başlıyoruz.

Çok Yakında Burada

Hz Muhammed'in örnek davranışları

Hz Muhammed'in örnek davranışları

O (SAV) BÖYLE YAPARDI

Ø Dua ettiği zaman önce kendi nefsinden başlardı. Duada bir şey istediği zaman avuçlarının içlerini kendine doğru; bir şeyden sığındığı zaman avuç dışlarını kendine doğru çevirirdi.
Ø Bir yerde oturduktan sonra oradan kalkacağı zaman 10-15 defa tövbe istiğfar ederdi.
Ø Yavaş yavaş konuşur, her sözün arasını ayırt ederdi. Hatta dinleyen kişi söylediklerini ezberleyebilirdi. Çok iyi anlaşılması gereken sözü üç defa tekrarlardı.
Ø Biriyle konuştuğu zaman o kişiye sadece yüzünü değil tüm vücudunu dönerek konuşurdu. Bu hareket, o kişiye verilen saygı, değer ve önemin ifadesidir.
Ø Bir ikram yapıldığı zaman önce sağından başlayarak oradakilere sırayla dağıtırdı. Bazen bizzat kendi elleriyle ikramda bulunur ve “Bir topluluğun efendisi o topluluğa hizmet edendir.”derdi.
Ø Suyu içerken başında besmele çeker, üç nefeste içer, sonunda elhamdülillah der ve mümkünse oturarak içerdi.
Ø Bir şey yiyip içerken besmele çekerdi. Bunu unutur da sonradan hatırlarsa “bismillâh fî evvelihî ve âhirihî” derdi.
Ø Yemekten önce ellerini, yemekten sonra da hem ellerini hem ağzını yıkardı. Yemeğin ortasından yenmesinden hiç hoşlanmazdı. Yemeği, buharı gitmeden henüz çok sıcakken yemezdi. Karnını tıka basa doldurmaz, yemeği beğenmemezlik etmezdi. Arzu ederse yer, etmezse yemezdi. Sofrada çöpe atılacak herhangi bir yemek yada ekmek parçası bırakmazdı.
Ø Bütün güzel işlere sağdan başlanmasını severdi. Ayakkabılarını ve elbiselerini giydiği zaman önce sağı giyerdi. Çıkarırken önce solu çıkarırdı. Evine ve camiye sağ ayakla girip sol ayakla ordan çıkardı. WC’ye girerken ise sol ile girip sağ ile çıkardı.
Ø Yürüyüşünden , aciz ve tembel olmadığı anlaşılırdı. Yürürken ayaklarını yere sürtmezdi. Gereksiz yere güçlük verecek tarzda hızlı yürümezdi.
Ø Güleceği zaman elini ağzına koyardı. Etrafındakileri rahatsız edici aşırılıkta gülmezdi. O’nun gülmesi, tebessümdü.
Ø Kötülüğe kötülükle karşılık vermez, affederdi. Kin tutmaz, öç almazdı. Kimseyi azarlamaz, kimsenin kusurunu yüzüne vurmazdı. Hataları, hata sahibinin adını anmadan genele hitap ederek söylerdi. Hatayı yapandan öte yapılan hatayı ön plana çıkarırdı.
Ø Kendilerini bir iş üzdüğünde hemen namaz kılar, ayakta ise oturur, uzanır veya uyurdu.
Ø Çarşıya pazara gider, bizzat alışveriş yapar ve yükünü kendisi taşırdı. Kendi söküğünü kendi dikerdi. Ailesine ev işlerinde gerekli kısımlarda yardım ederdi.
Ø Başı kıble tarafında olacak şekilde, dizlerini hafif bükerek ve sağ tarafı üzerine yatarak uyurdu. Uyumadan önce şu duayı yapardı: “Ya Rabbi! Beni, kullarını tekrar dirilteceğin günde, azabından koru.” Uyandıktan sonra ise “Allah’a hamd olsun ki bizi uyuttuktan sonra uyandırdı, dönüş O’nadır.”
Ø Elbisesinin temiz ve tertipli olmasına özen gösterirdi, çok titizdi. Giyiminde estetiğe önem verirdi. Yeni bir elbise giydiğinde Allah’a hamd eder, elbisesinin hayra vesile olmasını dilerdi ve onu Cuma günü giyerdi.
Ø Çocuklara da selam verir, onları öpüp okşar, onlarla şakalaşırdı. Çocukları hakkıyla sevmeyi, onlarla ilgilenmeyi, onları çeşitli tehlikeler karşısında korumayı cehennemden kurtulmaya vesile sayardı.
Ø Hastalarla ilgilenirdi, geçmiş olsuna giderdi. Ölenlerin cenazelerine katılır, yakınlarına taziyede bulunurdu. Mümkün mertebe kendisine yapılan davetlere icabet ederdi.
Ø Kendisine verilen hediyeyi geri çevirmez, ona daha iyisi ile karşılık verirdi.
Ø İki şeyi seçmede serbest bırakıldığında, günah olmadığı takdirde, kolay olanı seçerdi.

analitik geometri ekol hoca

analitik geometri ekol hoca

Ekol hoca analitik geometri dersleri ve testleri nden merhabalar sevgili öğrenci arkadaşlar. Şimdi sizlere Tevfik DEMİR (tevfikdemir.com) hocamızla doğru analitiği konusu nu anlatacağız inşallah. Konuda, eğimi ve bir noktası bilinen doğrunun denklemi iki noktası bilinen doğrunun denklemi eksenleri kestiği noktaları bilinen doğrunun denklemi özel doğrular koordinat eksenlerine paralel doğrular açıortay doğruları y=mx veya ax+by=0 formatındaki doğrular parametrik denklem (bir denklemdeki değişkenlerin (x ve y'nin) farklı bir değişken ile ifade edilmesine parametrik denklem denir) paralel ve dik doğrular nedir tanımı özellikleri formülleri ve daha birçok kavramı videolarımızda bulabilirsiniz. İyi çalışmalar ve başarılar diliyoruz.
Video 1

47B DOĞRU ANALİTİĞİ(www.tevfikdemir.com) from Tevfik Demir on Vimeo.

ekol hoca 11.sınıf düzgün dairesel hareket konu anlatımı

ekol hoca 11.sınıf düzgün dairesel hareket konu anlatımı

Ekol hoca dersleri olan web sitemize hoş geldiniz. Sizlere fizik konuları nı muhammet çoruh olarak anlatmayadevam ediyoruz. Lise 3 11.sınıf fizik 1.dönem düzgün dairesel hareket videolu konu anlatımı ile karşınızdayız. Düzgün dairesel hareket periyot frekans çizgisel hız merkezcil ivme kuvvet dairesel hareketin uygulamaları yatay düzlemde hareket düşey düzlemde hareket iplerdeki gerilmeler konik sarkaç silindir içide dönen cisimler kavramları anlatımları vidyomuzda inceliyoruz.
parça bir

DÜZGÜN DAİRESEL HAREKET 1 from muhammet coruh on Vimeo.

9.sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi 1.dönem 2.yazılı soruları


9.sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi 1.dönem 2.yazılı soruları

2011-2012 Eğitim Öğretim yılı Ortaöğretim Lise 1 – 9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi 1. Dönem 2. Yazılı sorularını bu sayfadan indirebilirsiniz. Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize kaynak olması amacıyla sitemizde yayınladığımız bu soruları aşağıdaki sürenin sona ermesinden sonra belirecek olan linke tıklayarak indirebilirsiniz. Linkin görünür hale gelmesi için sürenin dolmasını bekleyiniz .İşte sorular:

.

Lise 1 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları

4.sınıf ingilizce konu anlatımları

4.sınıf ingilizce konu anlatımları

Çok Yakında Videolu Anlatımlarımız Burada

inkilap tarihi ders özeti milli uyanış

inkilap tarihi ders özeti milli uyanış

I. ÜNİTE : BİR KAHRAMAN DOĞUYOR

ATATÜRK’ÜN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN HAYATI
Bir Kahraman Doğuyor 8. Sınııf Ders Notu

II. ÜNİTE : MİLLİ UYANIŞ

Mondrostan Sonra Kurulan Cemiyetler Tablo
Mondros Ateşkes Antlaşması ve Cemiyetler
OSMANLI HANGİ CEPHEDE? MEB YAYINLARI
İstanbul Hükümetinin TBMM Hükümetine Karşı Tutumu
KURTULUŞ SAVAŞI HAZIRLIK DÖNEMİ
KURTULUŞ SAVAŞI VE CEPHELER
KURTULUŞ SAVAŞI HAZIRLIK DÖNEMİ
GENELGE KONGRELER KAVRAM HARİTASI
BARIŞ ANLAŞMASI MI ,ÖLÜM FERMANI MI?
TBMM İSYANLARA KARŞI
MİLLİ UYANIŞ (EGEMENLİK MİLLETİNDİR)
MİLLİ UYANIŞ (VE MİLLİ MÜCADELE BAŞLIYOR)
MİLLİ UYANIŞ ÇALIŞMA SORU VE CEVAPLARI
MİLLİ UYANIŞ (GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER)
MİLLİ UYANIŞ (OSMANLI HANGİ CEPHEDE)
I. DÜNYA SAVAŞI KAVRAM HARİTASI 8.SINIF
Genelgeler

III. ÜNİTE : YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

ÜNİTE 3:YA İSTİKLAL YA ÖLÜM (KURTULUŞ SAVAŞINDA C...
OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK? 2011 OKULLAR NE ZAMAN ...
Kurtuluş Savaşının Mücadele Harp Dönemi (8. SINIF ...
SANAT VE EDEBİYAT ESERLERİNDE KURTULUŞ SAVAŞI DERS...
SAVAŞA SON VEREN BELGE 8. SINIF DERS NOTU
HAYAT VEREN ZAFER 8. SINIF DERS NOTU
İLK ZAFERİMİZ: DOĞU CEPHESİ 8. SINIF DERS NOTU
SAVAŞA RAĞMEN EĞİTİM KONGRESİ 8. SINIF DERS NOTU
ESKİŞEHİR- KÜTAHYA SAVAŞLARI
II.İNÖNÜ ZAFERİ (26 Mart-1 Nisan 1921)
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ (12 Mart 1921)
İSTİKLAL MİLLETİMİNDİR 8. SINIF DERS NOTU
TBMM’YE KARŞI ÇIKAN AYAKLANMALAR TABLO 8. SINIF
İLK ZAFERİMİZ 8. SINIF DERS NOTU
KURTULUŞ SAVAŞI HAZIRLIK DÖNEMİ 8. SINIF DERS NOTU...

IV. ÜNİTE : ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR

ÜNİTE 4-ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR KONU ÖZETİ
İNKILAPLAR (8. SINIF DERS NOTU)
Eğitim ve Kültür Alanında Yapılan Yenilikler 8. SI...
ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR BÖLÜM 2 8. SINIF DE...
ÇAĞDAŞ TÜRKİYE YOLUNDA ADIMLAR 1. BÖLÜM 8. SINIF D...

V. ÜNİTE : ATATÜRKÇÜLÜK

ÜNİTE 5:ATATÜRKÇÜLÜK
İlkelere Göre Anahtar Kelimeler
ATATÜRK İLKELERİ
Atatürkçülük Ünitesi Çalışma Kağıdı
ATATÜRK'ün Yetişmesi ve Kişiliğini Etkileyen İnsan...

VI. ÜNİTE : DIŞ POLİTİKA VE ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ

ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI VE ATATÜRK’ÜN ...
TÜRK DIŞ POLİTİKASI
Dış Politika ve Atatürk’ün Ölümü Çalışma Kağıdı

VII. ÜNİTE : ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE

II. DÜNYA SAVAŞI (1939-1945) VE SONRASI
ATATÜRKTEN SONRA TÜRKİYE ÜNİTESİ DERS NOTLARI TAMA...
7.ÜNİTE: ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE 7.ÜNİTE: ATA...

5.sınıf yüzde problemleri ve çözümleri

5.sınıf yüzde problemleri ve çözümleri

ÇOK YAKINDA BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

karşıdan karşıya güvenli geçiş tabelaları

karşıdan karşıya güvenli geçiş tabelaları

BELGEYİ İNDİRhttp://www.blogger.com/img/blank.gif

yemin dizi müziği bu yarayı ta ezelden tanırdım

yemin dizi müziği bu yarayı ta ezelden tanırdım

u yarayi ta ezelden tanirdim
Bir kasi karaya kul etti beni
Ben bu derdi yere çaldim sanirdim
Bir kuru çaliya dal etti beni

Mendilinde kimin ismi oyali
Bilemedim senin aslin nereli
Söyle güzel ben de olam orali
O kömür gözlerin deli etti beni

Yüce daglar gibi basim kar idi
Bir incecik yel vurdu da eridi
Dilim dönse bir kelamim var idi
Yüregime basti yol etti beni

Yetenek Sizsiniz Türkiye Recep Kamil Bağırarak Şiir Okuyan Adam

Yetenek Sizsiniz Türkiye Recep Kamil Bağırarak Şiir Okuyan Adam


24.12.2011 Yayınına Ait Video Çok Yakında Burada

atatürk ilkeleri listeleyip açıklamalarını alt başlık halinde yaz

atatürk ilkeleri listeleyip açıklamalarını alt başlık halinde yaz
http://www.blogger.com/img/blank.gif

BELGE KONUMUNU İNDİR

Anahtarlar:2010-2011 5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı indir,2010-2011 5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı 5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı download,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı ara,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı bul,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı sunusu,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı oku,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı izle,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı açıklaması indir,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı dosyasını indir,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı açıklaması,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı Şiirleri,5.sınıf sosyal bilgiler performans görevi taslağı şube toplantıları

5. sınıf kesirler konu anlatımı

5. sınıf kesirler konu anlatımı


tbmm'ye karşı çıkarılan isyanlar tablosu


tbmm'ye karşı çıkarılan isyanlar tablosu

demokrasi ve insan hakları ile ilgili yazı

demokrasi ve insan hakları ile ilgili yazı

DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI VE YURTTAŞLIK KULÜBÜ 2010– 2011 ÖĞRETİM YILI
YILSONU FAALİYET RAPORU

Demokrasi, İnsan Hakları Ve Yurttaşlık Kulübü ilk toplantısını 14.10,2010 tarihinde saat 11.30’da toplantı salonunda yaparak yıl içinde yapacağı çalışmaları Sosyal Kulüpler Yönetmeliğinde belirtilen amaç, ilke v esaslar doğrultusunda oluşturduğu çalışma takvimine göre tamamlamıştır.
EYLÜL - EKİM – KASIM

Okul genelinde kulübe seçilen öğrencilerin belirlenmesi amacıyla tüm sınıflardan seçilen öğrenci listeleri alındı.
Genel kurul toplanma tarihi belirlendi.
Belirlenen tarihte toplantı yapıldı.
Yönetim kurulu seçimleri yapıldı.
Denetleme seçimleri yapıldı.
Kulüp faaliyetleri belirlendi.

8. Atatürk ve İnsan hakları konulu yazı ve resimlerin panolarda sergilenmesi için okul girişinde ve koridorlarda bulunan panolar kullanıldı.
9. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi kulübümüzde görevli öğrenciler tarafından okulun sabah ve öğlen giriş törenlerinde okundu. Bununla ilgili resim, şiir, yazı ve görseller panolara asıldı.
10. Çocuk Hakları Evrensel Bildirisi konusunda resim, şiir, yazı ve görseller panolara asıldı. Sınıflarımızda görevli öğrenciler tarafından kendi sınıflarında sunumlar yapıldı.
11. Belirli günler ve haftalarla ilgili çalışmalar görevli öğrenciler tarafından öğretmenler rehberliğinde yapıldı.

ARALIK – OCAK

Yönetim kurulu toplandı.
Yapılacak faaliyetler görüşüldü.
Yapılacak faaliyetler karara bağlandı.
Genel kurul faaliyetleri gözden geçirildi.
Çocuk Hakları Evrensel Bildirisi konusunda bilgilendirici çalışmalar serbest etkinlikler saatlerinde sınıfımızda internet aracılığıyla projektörlerden sunum yapıldı.

6 - Belirli günler ve haftalarla ilgili çalışmalar görevli öğrenciler tarafından öğretmenler rehberliğinde yapıldı.

ŞUBAT – MART

Yönetim kurulu toplandı
Alınmış kararların gözden geçirildi.
Uygulanacak yöntem ve yapılacak çalışmalar karara bağlandı.
“Demokrasi” ile ilgili yazıların okundu, sunumu yapıldı.
Yurttaşlık bilincinin önemi hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yaptırıldı.

6 - Belirli günler ve haftalarla ilgili çalışmalar görevli öğrenciler tarafından öğretmenler rehberliğinde yapıldı.

NİSAN – MAYIS

“Atatürk’ün Demokrasi ve İnsan Haklarına verdiği önemini belirten yazılar okulumuzdaki panolarda sergilendi.
Öğrenciler tarafından hazırlanan Çocuk Hakları konusunu işleyen ödüllü bilmece ve bulmaca çalışmaları yapıldı.
Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık Kulübü olarak 23 Nisan etkinliklerine döviz ve afişler hazırlandı.
Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık durumunun öğrencilere aktarılmasına örnek olması için 12 Haziran seçimlerinde aileleri ile birlikte seçim merkezlerine birlikte gidilerek yapılan çalışmaların yerinde görülmesi için öğrencilere telkinde bulunuldu.

5 - Belirli günler ve haftalarla ilgili çalışmalar görevli öğrenciler tarafından öğretmenler rehberliğinde yapıldı.

HAZİRAN

Genel kurulun toplandı.
“Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık.” konulu yazılar, resimler sınıf panosunda sergilendi.
Yıl içinde yapılan çalışmaların değerlendirildi.

prens ile peri kızı hikaye özetı

prens ile peri kızı hikaye özetı

Peri Kızı ile Çoban Hikayesi (Orhan Seyfi Orhon)
“Peri Kızıyla Çoban Hikâyesi,” hece vezni ve sade bir Türk­çe ile yazılmıştır. Her yaştan insanın keyifle okuyabileceği, çok güzel bir hikâyedir.
Şiirin açıklaması: Çok eski zamanda, Oğuz Han zamanında, Türkeli’nde, güzelliği dillere destan bir peri kızı yaşarmış. Meske­ni dağlarmış. Hemen hemen bütün erkekler ona aşıkmış.
O ise hiç kimseye dönüp de bir kerecik bile bakmazmış. Oğuz Han, merak edip, kızı yanma çağırtmış ve ona yalnız olamayacağını, neslin güzelleşmesi için bir evlilik gerçekleştirmesini söyler. Kız da, zamanında bir çobanı sevdi­ğini, ancak, onu darılttığı için çekip gittiğini, bir daha dönmediğini, bu nedenle gönlünün tamamı ile kapalı olduğunu söyler. Ayrıca, kendisinin eşsiz bir güneş olduğunu, eşinin de olamayacağını belirtir. Hakan ise, varsın bulunmasın ama hele biz bir arayalım der. Kız razı olur. Kim kendisi ile evlenmek isterse, onu sihirli bîr oyunla sınava çekecektir. Haberler salınır, yaşlı-genç, güzel-çirkin bir yığın erkek bir yere toplanır. Peri kızı da gelir. Silkinir, kuş olur; sîlkinir kelebek olur; gül olur, inci olur. Bütün aşıkları bu hale şaşırırlar. Kimse onun gibi yapamaz. O esnada, bir çoban gelir ve ‘bir de ben talihimi deneyeyim’ der. Kız silkinir kuş olur, Hakan’ın otağına konar. Çoban silkinir kafes olur, gider kuşu yakalar. Birinci sınavı kazanmıştır. Bu sefer de kuş silkinir, inci olur. Kafes de parçalanır sedef olur. Çoban ikinci sınavı da kazanır. Kız incileri çoğaltır çiçekler açtırır, çoban da sedefleri kelebek yapar; kelebekler çiçeklerin etrafında uçuşur­lar.. Peri Kızı anlamıştır ki, bu çoban kendisini bırakıp giden eski eşidir… Seninle bir daha birlik olamam der. Çoban ise, vakti zamanında sitemlerinle beni yaraladın, al­dım başımı uzak diyarlara gittim. Şimdi bir daha beni yaralama, affet… Hakan bu duruma çok üzülür ve çobana mutluluk hakkındır, der. Peri Kızı’na dönerek, kızım yeter artık, bırak bu inadı, bun­dan başka sana eş olacak kimseyi bulamazsın…Kız Hakan’i din­ler. ..Düğün dernek kurulur, davul zurna vurulur..


Şiir:
Çok eski zamanda,
- Oğuz Han Hükümdarmış. –
İşitmiştim Turan’da
Bir peri kızı varmış.
Bu nazlı peri kızı,Bu güzellik yıldızı,

Her gönülde bir sızı
Bırakarak yaşarmış.
Issız dağlarda gezer,
Yokmuş izinden eser,

Bazen göründüğü yer,
Bir sihirli pınarmış.
Yüzü penbe bir şafak,
Gülse güller açacak…

Yaşarmış Elden uzak,
Dostları çobanlarmış.
Bu kız öyle güzel ki:
Çıldırtır aşkı belki.

O kadar muhayyel ki:
Akıllara zararmış.
Cefa imiş adeti!
Hiç yokmuş merhameti.
Sevmeyen bu afeti,
Sevenden bahtiyarmış.

polyanna kitabının özeti

polyanna kitabının özeti

POLLYANNA KİTAP ÖZETİ

Kitabın Özeti:
Küçük yaşında yetim kalan fakat bu haliyle de hayata tutunan, hatta etrafındaki insanların da hayatını değiştirer minik bir kızın öyküsüdür.Annesi Anna ailesinin zengin olmasını aldırmadan kendi halinde fakir bir adamla evlenerek ailesi tarafından red edilmiştir.Bir süre sonra küçük kızı doğar.adını ablası Polly’inin ismiyle birleştirerek Pollyanna adını kızına verir.belli bir süre sonra öler.Pollyanna babasıyla kalır fakat bir süre sonra babası da ölür.kız annesinin ablasının, yani polly teyzenini yanına taşınır.teyzesi onu hiç istemese de belli bir süre sonra farkında olmadan kıza bağlanır.bir gün bir araba pollyanaya çarpar.ve kız yürüyemiyor.sonra onu en iyi doktorlara müayene ettirirler.fakat bir tekdoktor Chilton onu kontrol etmedi çünkü o teyze polly ‘nin eski nişanlısı imiş.sonra ayrılmışlar.ve o günden konuşmuyor bir araya gelmiyorlarmış.beldingsville kasabası pollyananın bu haline üzülürmüş.en son pollyanayı seven bay pedellttonun baskısıyla doktor chilton gelmiş.ve kızı arkadaşı ünlü doktora göndermiş.ve böylece kız yürümeye başlamış.bir süre sonra teyzesi ve doktor chilton evlenmiş.pollyanna etrafına neşe saçmaya devam ederek yaşamış.

istanbulun fethi ile ödev yazıları

istanbulun fethi ile ödev yazıları


İstanbul'un Fethi Konulu Güzel Sözler Güzel Şiirler

* İstanbul muhakkak fetholunacaktır. Bunu gerçekleştirecek ordunun kumandanı ne mutlu kumandan ve askeri ne mutlu askerdir. (Hz. Muhammed)


* İki büyük cihanın kesinti noktasında, Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir. (Atatürk)


* Dünyaya son kere bakacaksın deseler, bu bakışı İstanbul’un Çamlıca’sından isterdim. (Lamartine)


* Ya İstanbul’u alırım, ya İstanbul beni. (Fatih Sultan Mehmet)Fetih Marşı
Yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;
Dağlardan çektiler, kalyonlar çekilecek...
Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek...


Yürü: "Hala, ne diye oyunda oynaştasın?
Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!


Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden...
Senin de destanını okuyalım ezberden...
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden...


Elde sensin, dilde sen... Gönüldesin, baştasın:
Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!


Yüzüne çarpmak gerek, zamanenin fendini,
Göster: Kabaran sular nasıl yıkar bendini?
Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini


Şu kırık abideyi yükseltecek taştasın;
Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!


Bu kitaplar Fatih’tir, selim’dir, Süleyman’dır;
Şu mihrap sinanüddin, şu minare Sinan’dır;
Haydi, artık, uyuyan destanını uyandır!


Bilmem neden gündelik işlerle telaştasın?
Kızım, sende Fatihler doğuracak yaştasın;


Delikanlım, işaret aldığın gün atandan
Yürüyeceksin... Millet yürüyecek arkandan;
Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan’dan...


Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın...
Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!


Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin!

robin hood kitap çok kısa özeti

robin hood kitap çok kısa özeti

Robin Hood (Howard Pyle)
Robin Hood, İngiliz halk hikâyelerinde mevcut olan bir hayduttur. Robin Hood hakkındaki birçok kaynak, onu en çok Fulk Fitzwarin isimli bir Norman soylusunun Kral John'a karşı çıkarak haydut olmasıyla bağdaştırır. Huntingtonlar’ın şatosu, Baron Alwine’nin emirlerine karşı çıktıkları için yakılır. Genç Robert Huntington (Robin Hood) ve kuzenleri; Will, Barbara ve Winfred, mecburen Sherwood ormanına kaçarlar. Gizemlerle dolu ormanda, kendilerine sığınacak yer ararlar ve kendilerine ağaç ev yaparlar. Ancak şimdiye kadar alışık olmadıkları bu ortamda kendilerine yeni bir yaşam kurmaya çalışırlar ve oldukça zorlanırlar. Sherwood, büyülü bir yerdir ve Robin, ormanda büyülü bir geyik görür ve onu takip eder. Geyik onu yiyeceğin olduğu yere götürür. Bu sırada, Baron’a sadık genç şövalye Gilbert da, Robin ve kuzenlerinin peşindedir.

Kahramanlarımız, ormanda, önce Rahip Tuck ile karşılaşırlar. Ardından Baron’un zulmünden kaçan ve Sherwood ormanına sığınan gençlerin çetesi ve çetenin başındaki Küçük John (Little John) ile tanışırlar. Küçük John, Robin ve kuzenlerini pek sıcak karşılamaz. Küçük John ve Robin, Baron’un arabasına saldırdığında kahramanlarımız genç ve güzel Marian Lancaster ile tanışırlar. Baron’un, Marian ile çok daha farklı planları vardır. John ve Robin, aralarındaki anlaşmazlıkları bir kenara koyarlar çünkü ikisi de Baron’un kurbanlarıdır. İkisi de, birbirini desteklemeye karar verirler böylece ortaya zenginden alıp fakire veren, fakirlerin koruyucusu; Robin Hood ve Sherwood çetesi çıkar.

5.sınıf fen ve teknoloji proje ödevi insanların çevreye etkileri

5.sınıf fen ve teknoloji proje ödevi insanların çevreye etkileri


7.sınıf matematik çalışma kitabı cevapları
7.sınıf matematik çalışma kitabı cevapları

5.sınıf türkçe paragraf soruları

5.sınıf türkçe paragraf soruları

TÜRKÇE 5.SINIF PARAGRAF SORULARI

Anadolu halk edebiyatında en kuvvetli duygu, gurbet duygusudur. Bütün halk türküleri ve şiirleri uzaklarda bulunan sevgiliye, anaya, kardeşe acı acı seslenir. Gurbet duygusu, sevgi ile ayrılı ve birleşme özlemini bir araya getirir. Başlangıçta insanları birbirine bağlayan o kutsal his, sevgi vardır. Sevgiyi tanımayanlar ayrılığın acısını da bilmezler, özlemezler ve gurbet hissi duymazlar.
1. Paragrafa göre, Anadolu halk edebiyatının temeli aşağıdakilerin hangisine dayanır?
A-Sevgi duymaya
B- Özlem çekmeye
C-Ayrılık acısına
D-Kavuşma isteğine

Öylesine tatlı, öylesine huzurlu bir geceydi. Bir yanda ciğerlerimizi dolduran ıhlamur kokusu, diğer yanda ıhlamur ağaçlarının dalları arasından bizi süzmekte olan ay dede ve yanı başımızdan akan dereciğin çığıltısı...

2. Parçada hangi duyumuzla ilgili bir ayrıntıya yer verilmemiştir?
A- Dokunma
B- İşitme
C- Görme
D- Koklama

3. Aşağıdaki cümlelerden bir paragraf oluşturulduğunda sırlama nasıl olmalıdır?

I.Hafızamızın bir köşesine yerleşmiş çok eski zamanlara ait hatıralar vardır.
II.Gönlünüze hoş ve esrarlı rüzgârlar estirirler.
III. Her hâlde herkesin böyle hatıraları mevcuttur.
IV. Zaman zaman bunlar unutulmaya yüz tutmuş köşelerinden çıkarlar.
V. Onların geçek mi, rüya mı olduklarını bile ayırt edemeyiz.

A- I- V- III- IV- II
B- II- I- III- IV- V
C- V- I- II- III- IV
D- IV- I- V- III- II


Yeşil alanlar azaldıkça insanların değerleri çoğalıyor. Nefes alıp vermek zorlaşıyor, yaşamak zorlaşıyor kısaca. Sadece insanlar mı sıkıntıda... çiçekler de şikayetçi bu durumdan. Güller, karanfiller, hanımelleri... Hele karanfilleri zor zaptediyorum. Bıraksam hemen fırlayıp köşedeki binaya saldıracaklar. Önerine çıkan arabaların camlarını tuzla buz edecekler.

4.Paragrafa göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A-Çiçek çeşitlerinin gittikçe çoğaldığı
B- Sıkıntısız insan sayısının gittikçe arttığı
C-Düzensiz yapılaşmanın mutsuzluğa sebep olduğu
D-Çiçeklerin insanları mutlu ettiği

Doğduğumdan beridir âşıktım istiklâle
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lâle
Yumuşak başlı isem kim dedi uysal koyunum
Kesilir belki fakat çekmeğe gelmez boynum

5. Dörtlüğe göre şair için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A-Hürriyetine son derece düşkün olduğu
B- Sağlam karakterli ver kararlı olduğu
C-Gerektiğinde canını esirgemeyeceği
D-Her duruma kolaylıkla uyum sağladığı

Bana gerçekçilik nedir, diye sorarsanız, insanların gördüğünü aynen kopya etmesi değildir derim. Gerçekçilik doğaya, insana ve olaylara kendi gözümüzle bakmak ve yenidünya görüşü kazanmaktır. Yoksa kupkuru bir olayı olduğu gibi vermek gerçekçilik değildir.

6. Paragrafa göre aşağıdakilerden hangisi, gerçekçi sanatçının özelliği değildir?

A-Gördüğü her şeyi olduğu gibi anlatmak.
B-Olaylara ve varlıklara değişik bir gözle bakmak.
C-Doğa ve insanlar hakkında yorumlar yapabilmek.
D- Yeniliklere ve gelişmelere açık olmak.


Kendisine gerçekten güvenen adam, kendisini beğenmeyenlerin sözlerini öfke ile değil, olsa olsa şaşırarak karşılar. “Neymiş? Acaba yanılmış mıyım? Yaptığımı doğru sanıyordum, değil miymiş?” böyle düşünür önce. O sözleri ille doğru bulur demiyorum; inceleyip onların çürüklüğünü görür, gösterir, ama sinirlenmez.

7.Aşağıdakilerden hangisi kendine güvene bir insanın özelliğidir?
A-Tenkitlerin doğruluğunu kabul eder.
B- Her türlü tenkide açıktır.
C-Yanıldığına hemen inanır.
D-Tenkitlere anında tepki gösterir.


“ Kısacık bir manolya ağacının yanındaydı. Bir manolya, önünden gelip geçenlere her gün neler anlatır... Güz, bu ağaçların insan yüreğine çok yaklaştığı bir mevsim. Kadın kapıya varmanın verdiği rahatlıkla yanaklarının uçuk pembesini,parıltısını yeniden kazandı. O düşünce çizgileri de birden bire kaybolmuştu. Güneş azalmış, kapının önüne gölgelerin koyuluğu birikmişti.”

(8. ve 9. sorular paragrafa göre cevaplandırılacaktır)

8. Paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A-Güz mevsiminin insanları daha çok duygulandırdığı
B-Kadının rahatlamış olduğu
C-Manolyanın çok sevilen bir ağaç olduğu
D-Olayın akşam yakın bir zamanda geçtiği


9. Paragrafta geçen aşağıdaki sözlerden hangisinde fizikī ve ruhī durum birlikte verilmiştir?
A-Manolya ağaçlarının kısa olması
B- Manolyanın bir şeyler anlatması
C-Ağaçların insan yüreğine yaklaşması
D-Kadının içinin rahat, yanaklarının pembe olması

“Ah be çocuk... Beni köyüme, Gündüz Dede’min kulübesine götürdün işte... Havasında iğde kokusu olan o küçük patikadan, dilimde bu türkü ile ona gittiğim günlere götürdün. Çok yaşa sen emi... “

10.Yukarıdaki sözleri söyleyen kişi aşağıdakilerin hangisini söyleyemez?

A-Köyünden uzak yerde yaşadığı
B-Çocukken bolluk içinde yaşadığı
C-Hatıralara önem verdiği
D-Duygulu bir insan olduğu

trafik kazalarının nedenleri,nasıl meydana geldikleri ve tekrarlanmaması için alınması gereken önlemler

trafik kazalarının nedenleri,nasıl meydana geldikleri ve tekrarlanmaması için alınması gereken önlemler

TEKRARLANMAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
Meydana gelen trafik kazalarında ölen 1-15 yaş grubundaki çocukların toplam ölümler arasındaki oranı bakımından, ülkemiz ön sıradaki yeriyle “tehlike” işareti vermektedir. Avusturya , Belçika , Danimarka , Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İtalya , İspanya , İsveç , Portekiz ve Yunanistan’da meydana gelen trafik kazalarında ölen çocukların toplamı, Türkiye’de karayollarında ölen çocukların toplamına eşittir.

İlköğretim okullarının ilk beş sınıfında verilen trafik eğitimi yetersizdir.İsveç Milli Yol ve Ulaştırma Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dr. Kenneth ASP çocukların % 50 sinin hayatları boyunca trafik kazası geçireceğini ve bunlardan bazılarının yaralanacağını ve bazılarının da öleceğini ifade etmektedir. Bu korkunç gerçek karşısında gerekli önlem ve tedbirler alınmalıdır.

İstatistiklere göre Türkiye genelinde 2001 yılında şehir içinde 1309 kişi ölmüş, 62 690 de kişi yaralanmıştır. Ölenlerin ikiyüzonüçü 1 - l5 yaş grubu olup, en fazla ölüm ise okulların dağılma saatlerine tekabül eden l4 00 -18 00 saatleri arasında meydana gelmiştir.


Abstract

Every nation intends an excellent generation for their national program targets in the future. Every person in a society wishes to have effective children to their family and society too.

The one of the sixth of the all population study in primary schools and some of them in their early age.

Turkey has a first place in child dead in accidents among the 15 European countries, USA and JAPAN. As a proportion 1-15 years old children in total dead in traffic accidents. Therefore, Turkey immediately has to take action.

Traffic education was inadequate in Turkey’s primary schools all over the world. Head of the Sweden National and Transportation Research Institute, Dr Kenneth ASP says that %50 percent of the Turkish children die or are injured in traffic accidents in the period of a life.

According to the Turkish Police Departments static’s in year 2000, 1542 persons died in urban areas 62276 persons were injured.271 persons in the 1-15 age group and the maximum rate of accidents were between 14:00-18:00 during the school closing hours. Drivers has to be careful during these hours while passing near the schools.

1- Giriş

Her milletin amacı ulusal kalkınma hedefleri doğrultusunda geleceğe iyi nesiller yetiştirmek, her anne babanın arzusu da ailesine, çevresine ve topluma faydalı çocuklara sahip olmaktır.
Okul Öncesi ve İlköğretim okullarında, ülkemiz nüfusunun yaklaşık altıda birini oluşturan 10 milyon 600 bin çocuğumuz okumaktadır.

Türkiye, trafik kazalarında ölen çocuklar sıralamasında 1996 yılı istatistiklerine göre; ABD, Japonya ve 15 Avrupa ülkesi arasında birinci sıradadır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede meydana gelen trafik kazalarında ölen 1-15 yaş grubundaki çocukların toplam yaralanan ve ölenler arasındaki oranı bakımından, ülkemiz ön sıradaki yeriyle “tehlike” işareti vermektedir (Tablo 1-2).

Trafikte, yaşamla ölüm arası bir karış olup ölüm bir saniyede vuku bulmaktadır. İlköğretimde trafik eğitimi yetersizdir. l-15 yaş grubundaki geleceğimizin teminatı sevgili yavrularımızın büyük bir kısmı trafik canavarının tehdidi altındadır. İsveç Milli Yol ve Ulaştırma Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dr. Kenneth ASP çocukların % 50 sinin hayatları boyunca trafik kazası geçireceğini ve bunlardan bazılarının yaralanacağını ve bazılarının da öleceğini ifade etmektedir. Bu korkunç gerçek karşısında gerekli önlem ve tedbirler alınmalıdır. Gündüz kandilini hazırlamayan gece karanlığına razı demektir. Trafik canavarına bu şekilde çocukları kurban veren ikinci bir batılı ülke yoktur. Avrupa Birliği’ne aday olan ülkemiz bu konuda ciddi önlemler almalıdır.

İlköğretim okullarının ilk beş sınıfında haftada birer saat olmak üzere dönüşümlü olarak “Çevre, Sağlık, Trafik ve Okuma” dersleri okutulmaktadır. 36 haftalık bir öğretim yılında her ders 9 saat olmak üzere, ilk beş yıllık eğitim sürecinde gezi, gözlem ve uygulamalar dahil 45 saat trafik dersi görülmektedir. Trafik Eğitimi Dersi 6. ve 8. sınıflarda okutulmaktadır. Bu trafik eğitimi yetersizdir.

Tüm ana-babaların en değerli hazinesi çocuklarımızın trafik eğitimiyle ilgilenmemiz onların yaşamını ve ailelerin mutluluğunu sağlayacaktır.

Türkiye’de bir yılda meydana gelen trafik kazalarında ölen çocukların sayısı ,rakamlar değerlendirildiğinde 1996 yılında, 11 batılı ülkenin genel toplamına yakındır. Avusturya , Belçika , Danimarka , Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İtalya , İspanya , İsveç , Portekiz ve Yunanistan’da meydana gelen trafik kazalarında ölen çocukların toplamı, Türkiye’de karayollarında ölen çocukların toplamına eşittir (Tablo2).

Emniyet Genel Müdürlüğü trafik istatistiklerine göre Türkiye genelinde 2001 yılında şehir içinde 1309 kişi ölmüş, 62 690 de kişi yaralanmıştır. Ölenlerin ikiyüzonüçü 1 - l5 yaş grubu olup, en fazla ölüm ise okulların dağılma saatlerine tekabül eden l4 00 -18 00 saatleri arasında meydana gelmiştir. Bu bakımdan sürücülerin okul döneminde daha fazla dikkatli olmaları gerekir.

Kaza, bir çok etkenin birbirine tesiri neticesinde meydana gelir. Yani kaza, karışık olgudur. Kazaların ne zaman, nerede ve nasıl olacakları bilinmedikçe önlenmeleri mümkün değildir.

Çocuk trafik kazalarına sebebolan etkenler : (Deschamps ,1981)

a- Çocuğun trafik içindeki hal ve hareketi,

b- Fiziki çevre (otolar, yol, hava, çalışma günü vs.)

c- Çocuğun ilişkide bulunduğu insanlar (ebeveynler, öğretmenler, sürücüler, yayalar vs.)


Çocuk Trafik Kazalarında Yer ve Zaman Faktörü

Çocuk kazalarında mevsimlere ve günün belli saatlerine göre artış ve azalış olur. İstatistiklere bakıldığında, en yoğun ilkbahar ve yaz tatilinde vukuu bulduğu gözlenir.

Örneğin İsveç'te en çok Mayıs ve Eylül aylarında görülür. Gündüz çocuklarla ilgili trafik kazalarının en fazla olduğu dönem öğleden sonradır. Ülkelerin öğleden sonrası okul saatleri değişiktir. Bu okul saatlerine göre, ülkelerdeki çocuk trafik kazaları artar. Örneğin Kharkov/SSCB'de 12:00 -16:00 arası Uppsala/İsveç'te 14:00-17:00 arası (Report on a WHO ,1996), Türkiye'de ise 14:00-18:00 arasındadır (EGM,2000).

Çocuk kazalarının yoğun olduğu saatlerden birisi de çocukların ebeveynlerini işten dönsünler diye bekledikleri zamandır. Çünkü, bu dönemde çocuklar yeterli derecede gözetim altında bulundurulmazlar. Çocuk sinirli ve aşırı yorgun olduğu zaman zihni dalgın olur ve bu durumu da kaza riskini artırır.

Çocukların okula gitme ve okuldan dönme zamanlarında kaza sayısında artış vardır. Örneğin Danimarka'da çocuk trafik kazalarının %10'u çocukların okula gitme ve okuldan dönme zamanlarında vukuu bulur.

Endüstrileşmiş yerleşim merkezlerinde, diğer yaş gruplarında olduğu gibi çocuk trafik kazaları sayısı, kırsal bölgedekilerine oranla daha çok ölümle neticelen kazaların sayısı tam tersine kırsal bölgelerde daha fazladır. Örneğin 2000 yılında meydana gelen tüm yaş gruplarına ait ölümlü trafik kazaları sonucuna bakacak olursak,


Ülke Şehir içinde Şehir dışında

ölenlerin toplamı ölenlerin toplamı

Almanya 922 6.581

Belçika 825 1.078

İsveç 268 533

Türkiye 1.542 2.399


şehir dışında ölenlerin fazla olduğunu görürüz.( Nations Unies ,2001)

Çocuk Trafik Kazalarında Çocukluk Olgusunun Etkisi :

Çocuklar trafik kazası tehlikelerine karşı, fizik ve ruh yapılarına özelliği itibari ile reşitlere oranla daha az duyarlıdırlar. Çocuk, yetişkin bir kimseye oranla fiziksel olarak küçüktür. Başka bir deyişle, bir çok organları normal bir reşidinkine oranla daha az verimlidir. Örneğin, trafiğin seyrini büyük birisine oranla daha az görür. Aynı şekilde sesin geldiği yeri tespit etmede ve trafik işaretlerinin anlamlarını bilmede güçlük çekebilirler. Hatalı şekilde şoförün yaya geçidine tecavüzü halinde araçtan uzaklaşmak için koşma hız ve zamanı normal reşit birisine oranla daha zayıftır. Çocuk zihinsel faaliyetlerinin çoğunu oyunlarına vakfeder.

Büyükler, genel olarak çocuk kazalarını yaygın özelliklerini tanıma ve açıklamada yeterli bilgiye sahip değildirler. Örneğin, 6-9 yaş grubu çocukların kazalara karışma nedenlerinden birisi de, yol ve kavşaklardan karşıdan karşıya geçerlerken görüş alanlarının düşük olmasıdır.

Erkek çocukların kaza konusu olmaları, kızlara oranla daha yüksektir. Erkek olma olgusu, cesaret kaynaklarından birisidir. Tehlikeye atılmada, erkek çocuk kıza oranla daha fazla kendisini tehlikeye atar. Çocuğun sosyoekonomik şartları da kazaya uğrama ihtimalinde etken olur. Sosyoekonomik şartları düşük olan çevrede yetişen çocuklar, daha çok kaza konusu olurlar. Bu kaza fazlalığı çevre koşullarını güçlüğü, ebeveynlerin gözetim etkinliğinin azlığı gibi sebeplere dayanır.

Bisiklette, çocukların trafik kazalarına karışmasında önemli rol oynar. Yapılan araştırmalara göre, İsveç'te 0-10 yaş arasında olan çocukların oluşturduğu bir örnek grubunda trafik kazalarına karışma şekli incelendiğinde bu kazaların 1/3'ünün bisiklete binen çocuklardan kaynaklandığı gözlenmiştir. Çocuk yayaların karıştığı trafik kazalarının en fazla konusu 7 ve 8 yaşına gelmiş çocuklar oluşturmaktadır. Yani, yaya olarak en fazla 7 ve 8 yaşındaki çocuklar kazaya karışmaktadır.

Son yıllarda iki tekerlekli araç (bisiklet, mobilet ve motosiklet) kazaları dünya genelinde büyük bir artış göstermektedir. Bazı ülkelerde ölümle neticelen trafik kazalarının 1/3'ten fazlası iki tekerlekli araç kullananlardır ve bisiklet ve mobilet kullananlar bu oranda ağırlık teşkil ederler.( Report on a WHO ,1996).Ölen bisiklet sürücülerinin %30-50 arası 20 yaşından aşağıda, %20-30 arası 10-14 yaşındadır. Motosiklet kazaları neticesinde ölen şoför ve yolcuların çoğunluğunu (% 50-70'ini) 15ve 25 yaşları arasında olan gençler oluşturmaktadır. Çocuğun güvenli olarak bisiklete binebilmesi,sürücülükte belli bir tecrübe ve hüner sahibi olmasına bağlıdır. İngiltere’de yapılan bir araştırmada, bisiklet sürerken yaralanan çocukların % 20'sinin bisiklet sürmeye ait tecrübelerinin 1 aydan az olduğu anlaşılmıştır.

Çocuk Trafik Kazalarında Çocukların Çevresinde Bulunan İnsanların Etkisi :

Çocuğun sosyal çevresinde akla gelebilecek ilk kişiler, ebeveynlerdir. Ebeveynler her yönüyle olduğu gibi, hiç kuşkusuz, trafik kazalarından korunmaları içinde önemlidir. Ebeveynleri tarafından kaza oluşumuna neden olan olgular hususunda bilgi ve duyarlılığı arttırılan ve etkili bir şekilde izlenen çocuklar kazalarla yüz yüze daha az gelirler. Yapılan araştırmalar, annelerin kaza risklerine karşı duyarlılık hususunda çocuklarının hünerinin olduğundan fazla olduğuna inanırlar. Yani, gereğinden fazla iyimserdirler. Örneğin, İngiltere'de yapılan bir ankette, 5 yaşındaki çocuk annelerinin % 50'si, 3 yaşındaki çocuk annelerinin % 19'u, 2 yaşındaki çocuk annelerinin % 13'ü çocuklarının yoğun trafik bulunan bir caddeden karşı karşıya problemsiz olarak geçeceklerine inandıkları tespit edilmiştir.( Report on a WHO, 1996)

Çocukların Trafik Kazalarına Karışmalarında Çevre İmarının Etkisi :

Yaşanılan beldenin, çocuk ihtiyaçlarına göre imar edilmesi, çocuk trafik kazalarının az olmasına neden olur. Genellikle, çocuk trafik kazaları çocuk hünerleri ile çevre şartlarının kendisinden beklediği şeyler arasındaki dengesizlik sonucudur. Yol planlaması (yolun cinsi, kavşaklar, yaya geçitleri, trafik ışıkları vs.), trafik özellikleri (yoğunluk, hız, yoldan geçen çocuk sayısı vs.), ikamet çevresi (eski ve yeni bölge, şehir veya kırsal alan, otoparklar, oyun sahaları, okulların yeri, dükkanlar vs.) çocuğun trafik kazalarına karışıp karışmamasında etken olur. Çocukların oyun alanı ile otopark yan yana ise, kaza riskine sahip olunur.

0-14 YAŞ GRUBU ÇOCUK TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ AMACIYLA BAZI AVRUPA ÜLKELERİNDE YAPILAN BAŞLICA FAALİYETLER :

Çocuk trafik kazalarının üstesinden gelinmesinin zor olduğuna inananlar azımsanmayacak kadar fazladır. Kaza mağduru çocukların ve kaza neticesinde ortaya çıkan maddi hasarın önemini topluma kavratmak çok önemlidir. Aynı şekilde, çocuk trafik kazalarının önlenebileceğine toplumu da inandırmak çok önemlidir.

Kazaları önlemek için herhangi bir tedbiri almadan önce, o tedbirin gerekliliğini topluma inandırmak gerekir. Bu da ülke çapında ilgili kurumların halka inerek alınacak tedbirin hangi olumlu sonucu vereceğini açık ve yeterli şekilde izah etmeleri gerekir. Örneğin, trafik kazalarının maddi ve manevi hasarını azaltmak için tedbir alınması bir hafta içinde halledilebilecek bir şey değildir. Bu nevi uygulamalar olumlu netice vermez .İsveç'te emniyet kemerini kullanma zorunluluğuna 1975'te. başlanmıştır. Tedbire uyma zorunluluğu kanunla müeyyide altına alınmadan önce, İsveç'te emniyet kemerinin zorunluluğu hakkında eğitici mahalli ve bölgesel kampanyalar yapılmıştır. Halka-şoförlere-sağlık kuruluşları ve yol güvenliği eğitimini verenler bu kampanyalarda etkin rol oynamışlardır. Şoförler emniyet kemerlerinin faydası hakkında olumlu anlayışa ulaştıkları zaman, kemerlerin takılması zorunlu hale getirilmiştir. Neticede, emniyet kemerlerinin kullanımı, İsveç'te vukuu bulan trafik kazaları neticesinde ağır ve hafif yaralanmaları yaklaşık olarak % 50 azaltmıştır. ( Report on a WHO ,1996)

Kaza önlenmesinde karşıya çıkan önemli problemlerin birisi, değişik düzeydeki yetkililerin bu alanda uygun karar alamamaları ve bir diğere de kararların uygulatılmasında çekilen güçlüktür. Kazaları önlemek için mevcut çözüm yolları uygulanırken uygun tedbirlerin neler olabileceği hakkında araştırmalara devam edilmesi gerekir. Sorunun önemini kavrayan topluma, gerekli tedbiri uygulama yolu da bulundurulmalıdır.

sürtünme kuvveti 5.sınıf konu anlatım

sürtünme kuvveti 5.sınıf konu anlatım

4. sınıf bölme konu anlatımlı

4. sınıf bölme konu anlatımlı
http://www.blogger.com/img/blank.gif
İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

şema halinde kaynaklarına göre besinler


şema halinde kaynaklarına göre besinler

Canlı varlıklarCanlıların Besin Zinciri Şeması canlı ve cansız çevreleriyle çeşitli karmaşık ilişkiler kurarak yaşamlarını sürdürürler ve böylece ekolojik sistemleri oluştururlar. Ekosistem olarak isimlendirilen bu karmaşık sistem “Belli bir bölgede yaşayan ve birbirleriyle devamlı etkileşim içinde olan canlılar ile bunların cansız çevrelerinin oluşturduğu bir bütün şeklinde” tanımlanır. Ekosistem = Kommunite (canlılar) + Cansız Çevre Büyüklüğü çok değişik olan tüm ekosistemlerin öğeleri ve işlevleri aynıdırCanlıların Besin Zinciri Şeması yani her ekosistem üretici tüketici ve ayrıştırıcılar şeklinde canlılarlaCanlıların Besin Zinciri Şeması inorganik ve organik maddelerCanlıların Besin Zinciri Şeması fiziksel koşullar gibi cansız öğelerden oluşmuştur.

doğal kaynaklar niçin dikkatli tüketilmelidir bu konuda insanlar nasıl bilinçlendirilir

doğal kaynaklar niçin dikkatli tüketilmelidir bu konuda insanlar nasıl bilinçlendirilir

Soru: doğal kaynaklar niçin dikkatli tüketilmelidir insanlar bu konuda nasıl bilinçlendirilmelidir

Yaşamımızı sürdürmek için doğal kaynaklardan yararlanırız. Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler doğal kaynaklarımızı oluşturur. Bitmeyecekmiş gibi görünen bu kaynaklar, insanların bilinçsizce davranışları sonucu hızla azalmaktadır. Oysa görevimiz, bunları yok etmek değil, korumaktır. Bitkiler ve hayvanlar, yaşamları için gerekli oksijeni havadan alırlar. Havanın çeşitli şekillerde kirletilmesi, bu kirliliğin yağmur suları ile yeryüzüne inerek akarsu, yer altı suları ve toprağa karışması, orada yaşayan canlıları olumsuz yönde etkiler. Onların türlerinin azalmasına veya yok olmasına neden olur. Çünkü doğadaki canlıların zenginliği, sağlıklı bir çevrenin var olmasına bağlıdır. Su, sağlıklı bir hayatın devamı için canlıların gereksinim duyduğu en önemli doğal kaynaklardandır. Yeryüzünün yaklaşık dörtte üçünü ve canlı vücudunun önemli bir kısmını su oluşturur. İnsanlar birçok alanda (temizlik işlerinde, elektrik enerjisinin elde edilmesinde, bahçe ve tarlaların sulanmasında, deniz ulaşımında vb.) sudan yararlanır. Su, içinde yaşayan birçok canlıya da yaşama ortamı sağlar. Burada yaşayan balıkların beslenmemiz açısından önemi büyüktür. İnsanların yıllarca deniz, göl ve akarsulara bıraktığı atık maddeler, buralarda yaşayan canlı türlerinin azalmasına, bazılarının da yok olmasına neden olmuştur. Ayrıca buna bağlı olarak birçok önemli turizm merkezi de özelliğini yitirmiştir. Örneğin, bugün yurdumuzda Haliç ve İzmit Körfezi'nin çeşitli şekillerde kirletilmesi, çevre ve orada yaşayan canlılar için önemli bir tehlike oluşturmaktadır. Sanayinin hızla gelişmesi de su kaynağının tüketimini etkilemektedir. Ancak ülkelerin kalkınmasında ve iş olanaklarının oluşturulmasında sanayi kuruluşlarına da gereksinim vardır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, suyun tutumlu bir şekilde ve kirletilmeden kirletilmeden kullanılmasıdır. Aynı şekilde doğal kaynaklarımızdan olan ormanların da sayılamayacak kadar yararları vardır. Bunlardan, gelecek kuşakların da yararlanmasını sağlamak için onları korumalıyız. Nüfus artışına paralel olarak giderek artan bir biçimde kullanılan bu kaynaklar korunmadığı takdirde zamanla tükenme noktasına gelir. Bu durum, doğa için bir felaket oluşturur. Yaşamın doğal kaynağı olan toprağa bırakılan zararlı katı ve sıvı atıklar, zamanla toprağın özelliğini kaybetmesine neden olur. Verimliliğini yitiren toprak, üzerinde yaşayanları besleyemez duruma gelir. Bitki örtüsünden yoksun kalan toprak, sularla taşınarak gölleri doldurur ve oradaki canlıların yok olmasına neden olur. Doğal kaynaklarımızdan olan yer altı zenginlikleri (madenler) de insanlar tarafından bilinçsizce tüketilmesi sayesinde her geçen gün azalmaktadır. Madenlerden; sanayi alanında, enerji elde etmede ve başka alanlarda yararlanmaktayız. Yapılan araştırmalara göre çok önemli birer enerji kaynağı olan petrol, kömür ve doğal gaz, yeni yataklar bulunmazsa, aşırı kullanılmaları nedeniyle çok kısa bir zaman sonra tükenecekleri belirtilmektedir. Bu bakımdan gerek enerji kaynaklarımızı, gerekse diğer yer altı kaynaklarımızı bilinçli kullanarak onlardan daha uzun bir süre yararlanmayı sağlamalıyız. Şu halde yaşamımız için vazgeçilmez birer kaynak olan doğal kaynaklarımızı bilinçli kullanmak, en başta gelen görevlerimiz içerisinde olmalıdır.Günlük yaşantımızda, okulda ve evde bilinçli birer tüketici olmak durumundayız. Su, elektrik, yakıt ve besin maddelerini israfa kaçmadan gerektiği kadar kullanmalıyız. GÖRKEM BAYDAR (ANESTEZİST)