26 Aralık 2011 Pazartesi

2012 de seyyanen zam varmı

2012 de seyyanen zam varmı

Vasisi olduğum babam için bilginize danışmak istedim. Devlet memuru olarak 24 yıl 2 ay görev yapmıştı. Askerlikte bu süreye dahildir. Kendisi 10 yıllık ceza aldı ve memuriyet hakkı yandı. Şu anda hükümlü olarak 4 yıl daha yatacak. Benim size soracağım soru şudur; isteğe bağlı emekli olabilmesi için dışarıdan ödeme yaparak hangi kurumdan ve ne kadar ödeme yapabiliriz. Kendisi03.03.1967 doğumlu ve memuriyete başlama tarihi 15.08.1987’dir. Özellikle kalan süreyi Bağ-Kur üzerinden isteğe bağlı ödeme yaparak emekli sandığından emekli olabilir mi? Lüzumu var mıdır bilemem ama belirtmek istedim. 21 yıl 8 ay 13 gün görev yaptı ve18 ay askerlik yaptı. Ö. D.

Sayın okurum, öncelikle babanıza geçmiş olsun size de sabırlar diliyorum. Babanız 15.08.1987 memuriyet başlangıcı ile 50 yaşında yani 03.03.2017 günü emekli olabilir. Bu arada sanırım askerliğini memuriyet süresi içinde yapmış olması 50 yaş kuralı askerlik süresini ödemiş ise (veya yedeksubay olarak yapmışsa) geçerlidir. Askerliği ödememişse veya yedek subay olarak yapmamışsa 51 yaşında emekli olabilir.

***İSTEĞE BAĞLI BAĞ-KUR’LU OLSUN

Babanızın gerek 50 veya gerek 51 yaşında 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığından emekli olabilmesi için prim ödeme süresinin de 25 tam yıl (9000 gün) olması şarttır. Halen askerlik süresi dahil 24 yıl, 2 ay prim ödeme süresi olabiliyor. Bu arada babanız hüküm giymeden evvel memuriyette açığa alınmışsa, açıkta geçen sürelerinden her ayı 15 gün sayılır. Açıkta geçen süresi yoksa 24 yıl, 2 ay doğru bilgidir. Bütün bu varsayımlara göre emeklilik için gereken 25 yılı tamamlamak için kalan eksiğini isteğe bağlı Bağ-Kur kapsamında ödeme hakkınız var. Bu arada isteğe bağlı SSK zaten yok, isteğe bağlı emekli sandığı ise babanız için geçerli değil, geçerli olsaydı bile tavsiye etmezdim.

Babanız için en yakın SGK’ya gidip isteğe bağlı sigortalılık talep dilekçesi alın, doldurun ve babanıza imzalatın. En yakın PTT’ye gidip, babanız adına en yakın SGK’ya APS ile veya taahhütlü postayla gönderin. Sonra da her ay isteğe bağlı Bağ-Kur primlerini de bankaya gidip ödeyin. Memuriyet, askerlik ve isteğe bağlı Bağ-Kur toplamında 9000 günü (25 tam yılı) tamamlayınca da isteğe bağlıdan çıkış dilekçesi verin. Fazla süre ödemeniz işinize yaramaz.

***ÖDEME RAKAMINIZ EMEKLİ AYLIĞINI ETKİLEMEYECEK

Bu arada isteğe bağlı Bağ-Kur’lular her ay ödeyecekleri rakamı da kendileri belirlerler. Ödemeyi belirleyecek rakam en az asgari ücret (837 TL) ve en fazla da asgari ücretin 6,5 katı olan 5440 TL. arasındadır, bu iki rakam arasında dilediğiniz bir rakamı da tercih edebilirsiniz. Hangi rakamı tercih ederseniz de aylık ödeme rakamını bunun yüzde 32’sidir. Mesela asgari ücreti seçerseniz 832 X 0,32 =268 TL aylık prim ödemeniz gerekir. İsteğe bağlı Bağ-Kur’a 3,5 yıldan (42 aydan) az prim prim öderseniz de babanız memuriyetten yani T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli olacak. Bağ-Kur’a ister yüksek ister düşük ödeyin, emekli sandığından alacağı maaş değişmeyeceğinden en düşükten ödemenizi tavsiye ederim. Yüksek para ödemeyin ama farkını de bilin diye söylüyorum, babanız Bağ-Kura prim ödeme süresi içinde vefat eder veya malül kalırsa bu kere emekli sandığından değil, Bağ-Kur’dan maaş bağlanacağından bu kere Bağ-Kur’a ödenecek rakamlardan maaş bağlanacağından prim ödeme rakamı önemli olacaktır. Özetle, ölmez veya sakat kalmazsa emekli sandığından, ölür veya sakat kalırsa Bağ-Kur’dan emekli aylığı bağlanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen Adınızı Ve Soyadınızı Yazınız..